around-the-world

Dość sporo pisałam już na temat zagrożonych gatunków i ochrony zwierząt w ogóle. Nie tylko dlatego, że jestem miłośniczką zwierząt, ale przede wszystkim, ponieważ uważam, że to poważny problem. Może również dlatego, że mam nadzieję, że czytacie te posty i choć trochę przejmujecie się losem polskich rysi, niedźwiedzi.. nie wspominając już o farmach skóry.

Warszawa - ?Zagrożone gatunki na sprzedaż? - taki tytuł nosi opublikowany przez Greenpeace ranking polskich supermarketów. Oceniono w nim 9 dużych sieci detalicznych pod kątem strategii zaopatrywania w produkty rybne, sprzedaży zagrożonych gatunków morskich i takich, których połów wiąże się z dewastacją środowiska. Ranking to część kampanii Greenpeace, która prowadzić ma do wycofania tych gatunków ze sprzedaży.

Przygotowując ranking organizacja Greenpeace sprawdziła stoiska rybne w wybranych sklepach sieci Kaufland, Lidl, Alma Market, Tesco, Auchan, Piotr i Paweł, Bomi, Carrefour oraz Real w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Gdańsku, Gdyni i Szczecinie. Znaleziono gatunki zagrożone wyginięciem lub takie, których połowy łączą się z niszczeniem morskiego ekosystemu. Wszystko wskazuje na to, że podobna sytuacja ma miejsce także w innych miastach. "Gatunki te powinny jak najszybciej zniknąć z półek naszych sklepów. Dodatkowo na produktach rybnych powinny znaleźć się informacje o ich pochodzeniu. Takich informacji często brakuje", mówi Katarzyna Guzek, koordynator kampanii na rzecz mórz i oceanów w Greenpeace Polska. Ocenie poddane zostały procedury zakupu ryb i produktów rybnych oraz możliwość uzyskania informacji o ich pochodzeniu. Dodatkowe punkty przyznawane były za wdrażanie odpowiedzialnych zasad zaopatrywania w produkty rybne. Sprawdzono również które z najbardziej zagrożonych gatunków można znaleźć w supermarketach. W chwili obecnej sklepy nie mogą zagwarantować, czy ryby pochodzą z legalnych połowów, a także czy połowy prowadzone były w  sposób zrównoważony. Żaden z supermarketów działających w Polsce nie posiada jednoznacznej strategii dotyczącej zaopatrywania w produkty rybne, która dawałaby konsumentom pewność, że sprzedawane ryby pochodzą z połowów prowadzonych w sposób odpowiedzialny. czerwona-lista Jesienią 2008 roku w ramach kampanii na rzecz ochrony gatunków morskich Greenpeace opublikowała poradnik ?Czy wiesz, co jesz? Czerwona lista Greenpeace: gatunki morskie? . Znalazło się na niej 13 gatunków ryb, które powinny jak najszybciej zostać wycofane ze sprzedaży, o czym zresztą również pisałam. ?Kontaktowaliśmy się z przedstawicielami każdego supermarketu, jaki znalazł się w naszym rankingu. Tylko część z nich odpowiedziała na nasze listy lub skontaktowała się z nami. Większość detalistów niestety zlekceważyła nasz apel o wprowadzenie zasad odpowiedzialnej sprzedaży produktów rybnych. Greenpeace zamierza publikować ten ranking systematycznie. Mamy nadzieję, że zachęci to detalistów do wprowadzania zmian?, dodaje Guzek. Przygotowany przez Greenpeace raport możecie zobaczyć tutaj. źródło: greenpeace Zajrzyjcie też tu: Nielegalny handel zagrożonymi gatunkami 1000 nowych gatunków Polski niedźwiedź Czy wiesz co jesz?