Sir Richard infront of VS Eve before his maiden flight

Virgin Galactic to pierwsze na świecie kosmiczne linie lotnicze. Bilet na ten samolot daje Ci możliwość stania się cywilnym turystą kosmicznym! O wyjątkowości takiego przeżycia nie będziemy się rozpisywać. Każdy ma swoje wyobrażenia jak to może być, tam u góry, w stanie nieważkosci. Zobaczcie co proponuje Virgin Galactic:

Cała technologia bazuje na pomyśle Burta Rutana znanego z budowy niezwykłych konstrukcji latających. Jego SpaceShipOne zdobył nagrodę X Prize za pierwszą prywatną podróż pozaziemską. W tej chwili Rutan pracuje dla Virgin Galactic, właściciela licencji na technologię stosowaną w tym projekcie.

Dlaczego to wszystko jest takie szczególne? Przede wszystkim dlatego, że każdy z nas może zapisać się na taki lot. Celem Bransona jest sprawić, że normalny człowiek będzie mógł sobie na to pozwolić. Ile to kosztuje? Jeden bilet to 200 000 dolarów. Kwota jest sto razy mniejsza od tej jaką zapłacił, do tej pory jeden z nielicznych kosmicznych turystów, który poleciał z NASA i Federacją Rosyjską (mówi się tu o 20 milionach dolarów). Virgin Galactic obiecuje sukcesywne obniżanie tej kwoty w miarę upowszechniania się technologii. Drugą, nie mniej ważną sprawą, jest bezpieczeństwo lotu. Program prowadzony jest ściśle wokół tematu bezpieczeństwa oraz minimalnej ingerencji w kondycję pasażerów. Całe przygotowanie do lotu ma się zamknąć w 3 dniach.

Warto wspomnieć kilka słów o kosmicznych hotelach. Firma Bigelow Aerospace ogłosiła, że przyzna nagrodę America's Space Prize w wysokości 50 milionów dolarów pierwszej firmie amerykańskiej, która wyprodukuje statek kosmiczny wielokrotnego użytku zdatny do transportu pasażerów między Ziemią a Nautilusem (prototypowy modułu stacji kosmicznej - ma być uruchomiony do 2010 roku). Ciekawi mnie tu dopisek, że nagrodę może dostać tylko firma amerykańska!