Stal jest materiałem często używanym do wykonywania konstrukcji stalowych w firmie ażurowej. Tak wykonane elementy posiadają dużą wytrzymałość oraz charakteryzują się możliwością przenoszenia dużych obciążeń. Najważniejszą rolę przy prowadzeniu takich prac odgrywa dobór metody łączenia poszczególnych części. Połączenia śrubowe wymagają dużej precyzji wiercenia otworów oraz mogą z czasem występować w takich miejscach luzy. Powoduje to konieczność cyklicznych przeglądów stanów nakrętek i siły, z jaką są one przykręcone. Spawanie natomiast powoduje trwałe połączenie elementów stalowych poprzez zgrzanie ze sobą powierzchni łączonych. W ten sposób można przygotować duże elementy konstrukcji i przygotować je do montażu na placu budowy. Ułatwia to transport podzespołów i usprawnia pracę spawaczy i monterów. Spawanie elektrodami rutylowymi umożliwia łączenie nawet materiałów o dużej grubości ścianki.

Precyzyjne spawanie z użyciem gazów

połączenie spawane

Detale konstrukcji, w których ważna jest estetyka spoin, można łączyć za pomocą spawarek z podajnikiem drutu. Połączenie spawane zachowują wysoką jakość dzięki zastosowaniu gazów osłonowych. W ten sposób wykonana spoina spawalnicza się nie utlenia. Do konkretnej realizacji należy dobrać grubość drutu podawanego w miejsce powstawania łuku spawalniczego oraz ilość gazu dostarczanego po rozpoczęciu procesu spawania. Metoda mig, w jakiej wykonywane są tradycyjne połączenie spawane, jest uniwersalna i cechuje się skróceniem czasu związanego z obróbką spoin. W porównaniu ze spawarkami transformatorowymi i inwertorowymi można lepiej kontrolować wykonywanie spawu. Jest również większa kontrola nad linią prowadzenia spawów o dużej długości.

Łączenie elementów stalowych z użyciem szczelnej spoiny

Konstrukcje stalowe mogą być również wykorzystywane jako instalacje transportujące środki chemiczne lub ciecze na liniach produkcyjnych. Połączenia rur wymagają szczelności oraz zastosowania materiałów takich jak stal kwasoodporna lub nierdzewna. Przydatna może być metoda TIG. Połączenie spawane wykonywane są z użyciem elektrody wolframowej w osłonie argonu. Monter może łączyć elementy, przetapiając je łukiem elektrycznych. Dodatkowo może kontrolować proces spawania, wypełniając ubytki w materiale, przykładając drut spawalniczy trzymany w dłoni podczas prac. Ta metoda łączenia stali charakteryzuje się precyzyjnymi i szczelnymi spinami, które nie będą korodowały pod wpływem środków chemicznych i wilgoci. Brak zniekształceń spawanych elementów ułatwia montaż nawet takich wykonanych z cienkich blach i profili.