IT jest prężnie rozwijającą się branżą. Od 2 lat możemy zauważyć na rynku wzrost powstających szkół programowania, po których absolwenci mają do wyboru wszelkiego rodzaju staże wprowadzające ich do pracy w świecie programowania i najnowszych technologii. Wzrost zapotrzebowania na nowe technologie powoduje na rynku zmieniające się z roku na rok trendy. Co zatem jest modne w roku 2018 w branży IT?

Człowiek i komputer
  1. Chmura - platformy chmurowe są coraz bardziej popularne ze względu na wygodę ich stosowania oraz dostępność i łatwość w użytkowaniu. Są dostępne na każdym urządzeniu (nie tylko na tych drogich, ale również tych tańszych), nie wymagają skomplikowanych konfiguracji oraz z łatwością każdy może je obsłużyć, bez zatrudniania dodatkowych par rąk do pracy. Dają możliwość przechowywania plików bez obciążania dysku kolejnymi bajtami danych.
  2. Technologia in-memory - to technologia pozwalająca na przechowywanie danych w pamięci RAM, a nie na dyskach twardych. Jest ona coraz tańsza, zgodnie z zasadą RAM IS THE NEW DISK. Ram pozwala także na kilkukrotnie szybszy zapis i odczyt zapisanych plików, niż dyski SSD.
  3. Nowe języki programowania - np. Kotlin i Python 3. Ten pierwszy jest w pełni kompatybilny z Javą, a więc można go używać ewolucyjnie w programach ich obsługujących. Zawiera masę ulepszeń, których Java nie posiada, a są pomocne i przydatne dla pracy z tymi językami. Z kolei ten drugi jest kompatybilny ze swoimi poprzednimi wersjami, ale zawiera mnóstwo nowych, fajnych poleceń, z których wiele osób posługujących się nim będzie zadowolonych; m.in. to ? nowy syntax i keywords, mnóstwo nowych modułów i usprawnienia wewnętrzne.
  4. Machine learning - czyli uczenie maszynowe, to ważny trend dla IT w 2018 roku, powodujący jej rozrost na poziomie sztucznej inteligencji. Polega na tworzeniu automatycznego systemu, który zdobywa dane, a więc doświadczenie na podstawie zgromadzonych danych. Umożliwiają nam zaawansowane algorytmy. Ułatwia to pracę programistą, ponieważ wiele procesów odbywa się automatycznie.
  5. Nowe możliwości na rynku pracy - branża IT prężnie się rozwija, a co za tym idzie, tworzą się kolejne stanowiska pracy, które trzeba zapełnić informatykami. Niestety, zapotrzebowanie nie jest wprost proporcjonalne do umiejętności programistów, a więc rekruterzy muszą postawić na akceptowanie i dostosowywanie się do potrzeb osób ubiegających się o pracę. Dostosowywać stawki, oferować coraz to lepsze warunki zatrudnienia, a nawet pracę zdalną. Ważne jest także umieszczanie ogłoszeń w odpowiednich miejscach, tak, aby przyszli pracownicy mogli bez problemu je znaleźć pośród dziesiątek innych zawiadomień.