Nareszcie wybrano miejsce na budowę teleskopu o opisowe nazwie TMT - Thirty-Meter Telescope. Spośród wielu lokalizacji ostatecznie wybrano szczyt Mauna Kea na Hawajach. Koniec budowy jest przewidziany na 2018 rok. tmt

Sama nazwa obserwatorium mówi nam o jego wielkości. Średnica teleskopu to równo 30 metrów, zbudowana z 492 segmentów. Łącznie da nam to całkowitą powierzchnię 9-krotnie większą niż największe obecnie teleskopy na świecie. Już zyskał nawet przydomek "mamuciego" teleskopu. Podobno TMT w pewnych kwestiach pobije nawet teleskop Hubble'a, pozwalając naukowcom zobaczyć z nieco innej "perspektywy" najstarsze gwiazdy i galaktyki.

Wybór najlepszego miejsca na budowę nie był prosty. Na początek startowało 5 miejsc, które zostały wybrane m. in. ze względu na najlepsze warunki atmosferyczne. Z czasem na prowadzenie wysunęły się dwie lokalizacje: Mauna Kea na Hawajach i Cerro Amazones w Chile. Ostatecznie wiceprezes zarządu TMT Edward Stone, ogłosił że na budowę obserwatorium wybrano Hawaje. Powodem były wyjątkowo korzystne warunki - niska średnia temperatura, bardzo niska wilgotność oraz pozostałe ogólne parametry atmosferyczne. Warto wspomnieć, że w tym miejscu działają już 2 bliźniacze teleskopy Keck i Subaru.

z-TMT-2

Zanim projekt ruszy musi być zatwierdzony przez władze stanowe, ponadto potrzebne jest wciąż 100 mln $. Pozostałą kwotę, czyli 200 mln $ zapewniła fundacja Gordon and Betty Moore Foundation. Cały projekt jest współtworzony przez Caltech, Uniwersytet Kalifornijski oraz grupę kanadyjskich uniwersytetów ACURA.

Dobrze widzieć, że rozwijają się badania nad kosmosem. Przy okazji dowiedziałem się, że istnieje projekt wybudowania jeszcze większego teleskopu europejskiego o nazwie European Extremely Large Telescope (swoją drogą kto wymyśla te nazwy, następny chyba będzie Big Bad Ass Telescope, albo Freaking Awesome Telescope). Projekt europejski zakłada wybudowanie teleskopu z lustrem o średnicy 42 metrów.

TMT-night2primary-mirror2

Źródło: tmt.org, wired.com, wikipedia.org