Technologia i jej wpływ na nasze życie

Obecnie rozwój technologii dostarcza nam wielu ciekawych rozwiązań, mających duży wpływ na nasze codzienne życie. Czy wyobrażamy sobie świat bez komputerów, telefonów, Internetu i wielu innych, do niedawna niemających prawa bytu wynalazków? Jesteśmy uzależnieni od postępu, który ma na celu ułatwić nasze życie. Czy jednak jesteśmy w stanie nad nim zapanować i czy jego wpływ jest wyłącznie pozytywny?

Pozytywne strony rozwoju.

Rozwój technologii niewątpliwie ma wiele zalet. Obecnie mamy całą wiedzę dostępną na wyciągnięcie ręki, dzięki obecności telewizji i Internetu. Tym bardziej, że nie musimy wertować książek w poszukiwaniu pożądanej informacji, kiedy możemy wpisać hasło w przeglądarkę i w sekundę odnaleźć to, czego szukamy. Inną sprawą jest ułatwienie życia w praktycznie każdym aspekcie. Dzisiaj możemy załatwić prawie każdą sprawę bez wychodzenia z domu. Umówienie wizyty u lekarza, czy choćby fryzjera, zakupy i przelewy bankowe nie stanowią żadnego problemu i oszczędzają nasz czas. Dodatkowo mamy kontakt z każdą inną osobą dostępną w sieci, nawet jeśli przebywa ona za granicą. Również nasze obowiązki zawodowe ulegają zmianie, gdyż nie zawsze musimy być w miejscu pracy, dzięki służbowym sprzętom i połączeniu internetowym. Warto też wspomnieć o wielu aplikacjach i urządzeniach, które dla potrzebujących pomocy i motywacji mogą być dużą podporą, oraz o możliwościach, jakie daje nam postęp w odkrywaniu cennych informacji na temat naszego zdrowia, historii i wielu innych.

Negatywny wpływ technologii.

Niestety każda zaleta pociąga za sobą jednocześnie wadę. Pożądany napływ informacji dla wielu osób może okazać się zgubny i wywołać przeciążenie umysłu, a co za tym idzie brak koncentracji. Dodatkowo zmniejszyć chęć do przemyśleń, gdyż mamy podsuwane rozwiązania w każdym temacie. Technologia sprawia, że słabną nasze relacje z bliskimi, ograniczamy spotkania z ludźmi twarzą w twarz, kiedy możemy z nimi pisać lub rozmawiać on-line. I niestety mimo złudnej oszczędności czasu, dokłada również obowiązków, np. kiedy swoją pracę dzięki wirtualnym możliwościom wykonujemy poza określonym czasem. Powoduje to zatarcie ważnej granicy pomiędzy odpoczynkiem a pracą. Poważnym problemem z technologią jest uzależnienie się od niej. Z tego wynikają wszystkie negatywne konsekwencje. Często zamiast oszczędzać czas, zwyczajnie go tracimy, a zamiast rozwijać kontakt z innymi zwyczajnie się izolujemy. Technologia i jej rozwój mają wielki wpływ na nasze życie, dlatego ważne jest żeby rozsądnie z niej korzystać. Tylko od nas zależy czy nie poddamy się jej wpływom i będziemy korzystać z niej z umiarem. Z taką umiejętnością jesteśmy w stanie wykorzystać ją w pozytywny sposób.