Podczas pracy z każdym narzędziem należy wziąć pod uwagę jego cechy i postępować zgodnie z zaleceniami producentów, co pozwala osiągnąć najwyższą, jakość. Narzędzia do cięcia metalu zawiera masę ścierną, która jest nakładana na gotowy element. Pył diamentowy, który znajduje się w składzie użytej substancji, jest połączony z powierzchnią po wystawieniu na działanie elektryczności. Dzięki tej technologii produkcji można ciąć następujące metale: aluminium, stal ocynkowana, nierdzewna i zwykła, miedź, żeliwo.

Akcesoria do cięcia metalu

Tarcze do cięcia metalu

W przypadku używania narzędzi diamentowych należy wziąć pod uwagę zalecenia producentów dotyczące grubości części tnących. Podczas pracy ze szlifierką, która nie spełnia określonych wymagań, istnieje duże ryzyko zniszczenia tarczy do cięcia metalu, co jest bardzo niebezpieczne. Węglikowe tarcze do cięcia metalu, przecinają metal dzięki obecności ostrych zębów. Ich liczba waha się od 25 do 100 (im więcej, tym lepiej). Zęby tnące są najczęściej wykonane z węglika wolframu w połączeniu z kobaltem i stopami wolframowo-kobaltowymi.

Narzędzia te mają następujące zalety:

Wysoka dokładność cięcia Duży zasób pracy. Średnio tarcza węglikowa jest przeznaczona na 5 tysięcy cięć Duża szybkość pracy z dowolnym materiałem; Przy cięciu element metalowy nie jest podgrzewany, dzięki czemu unika się negatywnego wpływu na jego właściwości.

Brak szkodliwego pyłu podczas pracy.

  Do wad węglikowych tarcz do cięcia metalu należą ich wysoki koszt, utrata dużej ilości metalu podczas cięcia i możliwość rozwoju korozji po wystawieniu na działanie wody. Są uważane za przydatne dla profesjonalistów. Do użytku domowego takie materiały eksploatacyjne są niepraktyczne. Dla potrzeb gospodarstw domowych bardziej ekonomiczne jest kupowanie diamentowych tarcz do cięcia metalu, które są zapewniają większą, jakość cięcia. Opcja węglikowa jest idealna do celów przemysłowych lub budowlanych.

Zastosowanie narzędzi do szlifierek

Szlifierki zwykle tną metale, więc najczęściej używane ścierne tarcze do cięcia metalu. Ich grubość wynosi od 1 do 3 mm. Im cieńsza jest tarcza, tym większe jest jej uderzenie i możliwość przekrzywienia. W przypadku tarcz o grubości mniejszej niż 1,5 mm można ciąć tylko stal i blachę. Teoretycznie można ciąć znacznie grubszy metal, ale prawdopodobieństwo urazu w tym przypadku wzrasta. Istnieją tarcze do metali żelaznych, stali nierdzewnej, metali nieżelaznych i kilku innych materiałów. Najlepiej wybrać tarczę dla określonego materiału. Często są ścierne tarcze tnące do betonu. Są bardzo podobne do tarcz metalowych, ale ich skład jest inny. Dlatego nie zaleca się cięcia metalu za pomocą tarczy do betonu, ponieważ jest ona zbyt szybko zużywana.Taka tarcza wytwarza więcej iskier podczas cięcia. W przypadku cięcia betonu zbrojonego, w miejscach zbrojenia zaleca się zmianę tarczy na tarczę przeznaczoną do metalu lub użycie uniwersalnej.

Jakie narzędzia wybrać dla szlifierek?

Wśród tanich tarcz do cięcia metalu zwykle występuje większy współczynnik odrzucenia: bicie tarcz, krzywienie i złamanie. Różnią się również, jakością cięcia i żywotnością, zwłaszcza diamentowe. Ścierne tarcze do cięcia metalu są dostępne dla metalu i betonu, istnieją uniwersalne modele, najlepiej wybrać tarczę do konkretnego materiału. Uniwersalne tarcze diamentowe tną prawie wszystkie materiały: metale żelazne i nieżelazne, beton, kamień, plastik, płytki, drewno, takie tarcze są bardzo drogie, ale dość skuteczne. Tarcze ścierne są potrzebne do czyszczenia powierzchni, są używane do czyszczenia metali żelaznych. Tarcze szlifierskie są przeznaczone do czyszczenia powierzchni, usuwania rdzy i polerowania miękkich materiałów: drewna, gipsu, betonu komórkowego. Do ostrzenia narzędzi potrzebne są tarcze ostrzące, są bardzo grube od 6 mm lub więcej. Tarcze szlifierskie i polerskie służą do końcowej obróbki powierzchni szlifierek z regulowanymi obrotami i specjalnymi szlifierkami.

Narzędzia diamentowe do szlifierek

Tarcze do cięcia metalu diamentowe przecinają beton, płytki, marmur. Uniwersalne tarcze diamentowe tną prawie wszystkie materiały: metale żelazne i nieżelazne, beton, kamień, plastik, płytki, drewno. Takie tarcze są bardzo drogie, ale dość skuteczne. Diamentowe poszycie różnych tarcz ma inny skład i sztywność. Dlatego trzeba ciąć marmur za pomocą tarczy do marmuru a betonu za pomocą tarczy do betonu. Więcej można dowiedzieć się tutaj https://www.weldcut.pl/pol_m_Materialy-scierne_Tarcze-do-ciecia-i-szlifowania-159.html