kawa świeżo palonaSporządzanie wspaniałej kawy w domu jest łatwiejsze niż myślisz. Nie musisz wychodzić i wydawać małej fortuny na sprzęt, i nie potrzebujesz drogiego ekspresu godnego najlepszych baristów. Wszystko, czego naprawdę potrzebujesz, to podstawowe wyposażenie i ogólne zrozumienie, co naprawdę wpływa na smak twojego naparu - wielkość zmielenia, czas i temperatura parzenia oraz, co najważniejsze, jakość samych ziaren. Ziarna uprażone na ciemny brąz dadzą inny profil smaku niż ta sama kawa uprażona lekko. Mieszanki dadzą miks różnych smaków, a pojedyncze pochodzenie podkreśli specyficzne nuty degustacyjne różnych odmian i regionów. Zazwyczaj można znaleźć wszystkie te informacje bezpośrednio na torebce kawy. Ale kluczowym czynnikiem w smaku kawy, który często jest pomijany na opakowaniu, jest data prażenia.Informacja o tym, czy w torebce jest kawa świeżo palona czy też nie, jest również pomijana przez zdecydowaną większość konsumentów tego napoju. A właśnie tutaj może leżeć różnica między wyjątkową filiżanką kawy a taką, która wypada raczej nieciekawie.

Kawa zbyt świeża?

Podczas procesu prażenia w ziarnku kawy tworzy się dwutlenek węgla. Jak tylko prażenie zostanie zakończone, rozpoczyna się uwalnianie dwutlenku węgla. Proces ten, zwany odgazowaniem, trwa do dwóch tygodni, plus minus kilka dni. Na tym etapie kawa jest zazwyczaj uważana za zbyt świeżą, dlatego niektórzy palacze nie zaczynają sprzedawać swoich ziaren przez kilka dni po ich upieczeniu. Tak więc kawa świeżo palona wcale nie oznacza, że ziarenka dopiero co wyszły z pieca. Nie jest łatwo dokładnie określić, kiedy kawa jest gotowa do warzenia, ponieważ moment ten jest inny w zależności od rodzaju ziaren i profilu palenia. Ciemniejsze lub dłuższe prażenie ma tendencję do odgazowywania szybciej, niż krótsze. Jednak temperatura otoczenia, wilgotność, pojemniki do przechowywania i inne czynniki wpływają również na odgazowanie.

Niepowtarzalny smak

W miarę jak dwutlenek węgla opuszcza ziarna kawy podczas odgazowywania, zastępuje go tlen. Ten tlen reaguje z olejami i innymi substancjami rozpuszczalnymi - które nadają kawie niepowtarzalny smak. Ten proces, znany również jako utlenianie, powoduje, że kawa traci na jakości. Utlenione oleje i substancje rozpuszczalne oznaczają pogorszenie się smaków, które nie będą tak wyraźne, a kawa będzie smakować płasko. Z tego powodu zaleca się przechowywanie kawy w zamkniętym próżniowo pojemniku. Istnieją nawet specjalne pojemniki, które wypuszczają dwutlenek węgla, ale nie dopuszczają do kawy tlenu. Inwestycja w coś takiego z całą pewnością poprawi jakość smaku kawy.