Systemy ERP wspierają coraz częściej biznes. Z takiego oprogramowania korzystają już nie tylko wielkie korporacje, ale także mniejsze firmy. Nic dziwnego, bez cyfrowych narzędzi trudno dziś prowadzić efektywnie przedsiębiorstwo.

Sprawne zarządzanie firmą i koordynacja wszystkich procesów zachodzących w organizacji to duże wyzwanie. Na szczęście dziś menedżerowie i pozostali pracownicy mogą liczyć na wsparcie nowoczesnego oprogramowania, które optymalizuje wszystkie obszary funkcjonowania firmy, automatyzuje wiele czynności, a przede wszystkim dostarcza błyskawicznie aktualne dane. Do takich narzędzi należą systemy ERP, które stały się jednym z podstawowych narzędzi biznesowych.

Dlaczego właśnie system ERP?

ERP (Enterprise Resource Planning) jest oprogramowaniem, które skutecznie pomaga w planowaniu zasobów firmy, dostarcza aktualnych informacji na temat tych zasobów, integruje wszystkie procesy w przedsiębiorstwie i je optymalizuje. Dobrej klasy oprogramowanie ERP aktualizuje dane w czasie rzeczywistym, dzięki czemu pracownicy mogą błyskawicznie reagować na różne wydarzenia związane z biznesową działalnością firmy. Do tego najlepsze na rynku systemy ERP można dostosowywać do potrzeb konkretnego przedsiębiorstwa.

Jak oprogramowanie klasy ERP pomaga w biznesie?

Najlepsze oprogramowanie ERP dostępne jest zarazem w modelu tradycyjnym (on-premises), jak i w chmurze (SaaS). Przykładem jest chociażby Microsoft Dynamics 365 Business Central. Już podstawowe funkcjonalności wysokiej klasy systemu ERP ułatwiają na przykład zarządzanie produkcją (planowanie, przygotowanie harmonogramu, zarządzanie magazynem), zarządzanie projektami (tworzenie budżetów zleceń, zarządzanie zasobami, planowanie wydajności, kalkulacja kosztów) i zarządzanie łańcuchem dostaw (kontrola zapasów, planowanie dostaw, dystrybucja, zwroty). To jednak nie wszystko. Ważną funkcjonalnością ERP jest także możliwość łatwego zarządzania finansami firmy i środkami trwałymi, a także analiza i raportowanie oraz zarządzanie sprzedażą i usługami (np. moduł CRM Dynamics 365 Business Central). 

Oczywiście system klasy ERP spełni swoje zadanie wtedy, gdy zostanie odpowiednio dobrany do potrzeb firmy. Warto postawić na rozwiązania znanych producentów, a do tego zaangażować do wdrożenia oprogramowania doświadczoną i wyspecjalizowaną w tym firmę. Tacy specjaliści powinni zweryfikować potrzeby przedsiębiorstwa w zakresie IT, odpowiednio dostosować wybrane oprogramowanie ERP i zintegrować je z innymi rozwiązaniami IT używanymi w danej organizacji. Wtedy system ERP stanie się rzeczywiście niezbędną pomocą w biznesie.