Jeszcze kilkanaście lat temu wszystkie kuchnie wyglądały podobnie: w płytkach ceramicznych od sufitu do podłogi włącznie. Dziś się to zmienia dzięki rozmaitym rozwiązaniom, które przygotowuje dla nas nowoczesna technologia. Trzeba jednak mieć na uwadze, że w wielu przypadkach takie zmiany są również czymś, na co warto uważać przed zakupem ? aby mieć pewność, że dobieramy odpowiednie produkty.

 

O ile tapety do pokojów nie mają jakichś specjalnych wymagań ? chyba że mamy dzieci i potrzebujemy tapety zmywalnej, o nieco większej wytrzymałości ? o tyle te kuchenne muszą być już tworzone w odpowiedniej technologii. Fototapety do kuchni powinny w pierwszej kolejności być stworzone w taki sposób, aby gwarantować higienę i bezpieczeństwo korzystania z pomieszczenia. Sprawdźmy, jakie warto stawiać im wymagania.

Właściwy materiał

Jak wiadomo fototapety do kuchni muszą być o wiele bardziej odporne niż te, które kładzione są w pokojach. Gdy w tym drugim pomieszczeniu wystarczy nawet klasyczna tapeta papierowa, w tym pierwszym niezbędny jest materiał, który nie będzie przejmował wilgoci i nieprzyjemnych zapachów. Z tego powodu fototapety do kuchni zazwyczaj zrobione są po prostu z materiału zwanego winylem. Jest on dość gładki, ale zdecydowanie trwalszy. Nadruk jest świetnie widoczny, półmatowy, dzięki czemu nie widać na nim każdej kropelki wody. Z winylu doskonale zmywa się natomiast wszelkie zabrudzenia, w tym także tłuszcz. Jest to materiał przepuszczający powietrze, poza dwoma przypadkami. Powietrze będzie trudniej przechodzić do ściany, jeśli zastosujemy laminat chroniący powierzchnię tapety albo podkład fizelinowy, dobry w przypadku nierównych ścian.

Dobierz wzór!

Oczywiście nie mniej ważny jest również wzór. Fototapety do kuchni możemy dziś wybrać z gotowych wzorców, dlatego etz nie musimy samodzielnie poszukiwać idealnego zdjęcia do nadruku. Dobrze sprawdzają się powielone zdjęcia w formie fotografii makro, np. z ziarnami rozmaitych zbóż, kasz czy kawy. Dobrym rozwiązaniem na rozjaśnienie kuchni i polepszenie apetytów będzie zainwestowanie w fototapety do kuchni w zielonej barwie, przedstawiające np. zioła.