Największy park słoneczny w Portugalii

W Arizonie firma EnviroMission zaplanowała wybudowanie bardzo dużej solarnej fabryki energii. Jest właśnie w trakcie wykupywania ziemi. Na przygotowanym terenie ma stanąć gigantyczna wieża, która ma mieć 800 metrów. Solarna fabryka ma wytworzyć 200 megawatów energii, która pozwoli na zaopatrzenie 150 tysięcy gospodarstw domowych.

 Energia słoneczna 24h

Wokół wieży będą znajdowały się lustra, których zadaniem będzie kierowanie promieni słonecznych w najniżej jej położone części. Promienie słoneczne będą ogrzewały powietrze, które będzie wydostawało się przez komin. Na swojej drodze będzie spotykać turbiny, które wytworzą energię. Taka fabryka może powstać w tylko bardzo gorących miejscach. I taka jest właśnie Arizona. Temperatura powietrza dochodzi tam do 40 stopni Celsjusza.

Wieża nie wymaga konserwacji. Od czasu do czasu przeglądu będą wymagały turbiny. Oprócz tego nie emituje żadnych zanieczyszczeń. Nie jest to pierwsza wieża, która powstaje. Pierwsze słoneczne wieże powstały w Hiszpanii ponad 10 lat temu, jednak nie budowano ich na taką skalę.

Firma EnviroMission szacuje, że wieża będzie kosztowała 750 milionów i koszt ten ma się zwrócić w ciągu 11 lat. Zostały już podpisane pierwsze umowy na sprzedaż energii. Firma EnviroMission będzie sprzedawać wyprodukowaną energię przez 30 lat Southern Kalifornia Power Authority Public. Może to być dobra propozycja dla mniejszych miast, bo dla dużych nie zawsze.

Wyliczono, że Los Angeles potrzebuje 7.200 megawatów energii, czyli trzeba by było wybudować kilkadziesiąt takich wież. Plusem takiego rozwiązania jest to, że solarna fabryka powstaje na terenach pustynnych i może zastąpić przestarzałe technologie, najczęściej węglowe, na zdrowsze i bardziej korzystne. Do otwarcia solarnej fabryki energii pozostało 4 lata, więc sami niedługo się przekonamy - otwarcie przewidziano na 2015 roku.

źródło:gizmag