Ówczesny przemysł, rozwijając się, stwarza coraz więcej potrzeb i zadań. Wiele z nich niemożliwych jest do wykonania bez pomocy nowoczesnych sprzętów i narzędzi. Jednym z pomocnych akcesoriów podczas produkcji, transportu, magazynowania czy prac budowlanych jest zastosowanie sprężyn, teleskopów czy siłowników. Jakie jest zadanie tego rodzaju siłowników? Na jakiej zasadzie mogą one działać? Jakie typy sprężyn można wyróżnić?

Zasada działania, rodzaje i wykorzystanie siłowników

Sprężyny, to narzędzia dzięki, którym możliwe jest podtrzymanie danego obiektu, podniesienie go, wyciągnięcie czy wgniecenie bez użycia siły zewnętrznej.  Wśród najbardziej popularnych systemów można wyróżnić siłowniki gazowe, które wypełnione są sprężony azotem. Konstrukcja taka umożliwia wysuwanie się elementów, a zarazem podnoszenie innych, dzięki wyrównaniu ciśnienia i uwalnianiu siły w kierunku wysuwu. Azot znajdujący się we wnętrzu teleskopu jest obojętny, nie pali się, nie jest trujący, a przede wszystkim jest bezpieczny w użyciu. Siłowniki gazowe najczęściej wykorzystywane są w systemach podnoszących klapę bagażnika samochodowego. Produkt ten można wykorzystać również w:

  • przemyśle meblarskim, 
  • budowie maszyn i urządzeń, 
  • przemyśle medycznym, 
  • przemyśle lotniczym, itp. 

Rodzaje i typy sprężyn

Siłowniki gazowe posiadają wiele zastosowań, jak również odpowiedzialne są za różnego rodzaju prace. Mogą być one wykorzystywane zarówno w niskich temperaturach - 20 stopni Celsjusza oraz wysokich + 80 stopni Celsjusza. Niektóre modele posiadają dodatkowe uszczelnienia i nadają się do pracy w warunkach ekstremalnych. Ich zakres temperatur sięga nawet od -45 do +200 stopni. 

Siłowniki gazowe można podzielić na:

  • pchające, w których ciśnienie gazowe azotu powoduje wysuwanie się tłoczyska, 
  • ciągnące - ciśnienie azotu powoduje wsuwanie się tłoczyska, 
  • blokowane - sprężyny umożliwiają blokowanie się elementów na całej długości teleskopu - wykorzystywane np. w fotelach samochodowych czy regulowanych stołach, o podwójnym skoku - zastosowanie dwóch osobnych cylindrów umożliwiających dwuetapowe otwieranie się lub zamykanie np.ciężkich pokryw, 
  • teleskopowe - zbudowane z kilku wewnętrznych cylindrów, 

Sprężyny gazowe znacznie ułatwiają wszelkie prace remontowe, budowlane czy produkcyjne, jak również są przydatnym elementem wyposażenia samochodu czy działania mebli i innych artykułów. Aby ich żywotność była długa, a użytkowanie komfortowe należy zadbać o kilka aspektów którymi są przede wszystkim: montaż, temperatura czy czas pracy i działania systemu.