Jeżeli sądzicie, że ważący niespełna 800 g netbook to szczyt miniaturyzacji, to Motorola Kopin Golden-i z pewnością was zadziwi. Urządzenie to, z wyglądu przypominające zwykły headset, kryje w sobie niezwykłe możliwości. Otóż, okazuje się, że Golden-i to nic innego jak przenośny komputer, nieustępujący wiele w możliwościach swym biurkowym krewnym.

Z pewnością najciekawszym rozwiązaniem w nim zastosowanym jest miniaturowy ekranik zamontowany w miejscu, gdzie spodziewalibyśmy się znaleźć jedynie mikrofon. Co ciekawe, choć w rzeczywistości ekranik ma przekątną jedynie 0.27 cala, to jego umiejscowienie w odpowiedniej odległości od oka, sprawia, że otrzymujemy 15-calowy wirtualny ekran o rozdzielczości SVGA. Jak to wszystko wygląda na żywo zobaczyć możecie na poniższym filmiku:

Urządzenie działa pod systemem Windows CE 6.0 i jest sterowane za pomocą głosu i ruchu głową. Co do parametrów technicznych, to całość pracuje na chipsecie Texas Instruments OMAP3 i posiada 6 GB pamięci, z możliwością rozszerzenia za pomocą kart microSD. Za łączność z innymi urządzeniami odpowiadają wbudowanie systemy Bluetooth 2.1 i WiFi. Czy urządzenie to zrewolucjonizuje rynek przenośnych komputerów ? trudno powiedzieć. Na razie z pewnością odstrasza cena ? ok. 2,500 $, jednak krok w stronę bezdotykowego sterowania i miniaturyzacji, to z pewnością krok we właściwym kierunku. Kto wie, może z czasem Golden-i wykreuje nowy segment rynku i po note i net pojawią się headbooki?

PS. Jeżeli komuś to cudo nie imponuje i woli rozejrzeć się za bardziej klasyczną formą (notebooka, netbooka, smartbooka, JakiegoTylkoChceszBooka) niech szuka o tu:

klik!

źródło: Engadget