Czy wiecie, że od właściwego ciśnienia w oponie zależny m. in. zużycie paliwa? W czasach gdy cena benzyny grubo przekrocza 5 zł mało kto może pozwolić sobie na luksus  niedopompowywanych opon. Jednak szamotanie się z kompresorem nie należy z pewnością do najjaśniejszych punktów dnia nikogo z nas. Jak zatem zapewnić sobie optymalnie ciśnienie w kole? Firma Goodyear ma na to całkiem niezły pomysł.

Nieprzebijalna opona

AMT (Air Maintenance Technology) to technologia automatycznego utrzymania ciśnienia w oponie.  Wmontowany w oponę kompresor ładuje się podczas jazdy (dzięki energii kinetycznej wytwarzanej przez obracające się koło) i na bieżąco monitoruje ciśnienie w oponie. Gdy spada ono poniżej założonego poziomu jest ona po prostu dopompowywana.

Koło XXI wieku

Technologia jest jednak niestety jeszcze na wczesnym stadium opracowania. Nie rozwiązano m.in. kwestii spuszczania powietrza w przypadku zbyt wysokiego ciśnienia. Jednak granty przyznane Goodyear przez amerykański Departament Energii i rząd Luxemburga z pewnością pozwolą doprowadzić pomysł do szczęśliwej komercjalizacji.

źródło: gizmag