Gdy bez widocznych przyczyn na twoim oknie pojawi się zbita szyba, prawdopodobnie zastanawiasz się, jak mogło do tego dojść. Wyjaśniamy, na czym polega samoistne pękanie szkła i co można zrobić, gdy twój pakiet szybowy ucierpi na skutek rozbitej szyby.

Czym jest samoistne pęknięcie szyby w oknie?

Zjawisko samoistnego pękania szkła związane jest ze stopniem wytrzymałości szyb okiennych na naprężenia wewnętrzne, które powstają w czasie ich eksploatacji. Wynikają one z różnic temperatur pomiędzy powierzchnią szyby a otoczeniem. Dzieje się tak zwykle w wyniku nierównomiernego nagrzewania szyby. Przykładem może być sytuacja podczas intensywnego nasłonecznienia, gdy np. polejesz okno zimną wodą albo w mroźny dzień, gdy postanowisz umyć okna w ciepłej wodzie. Innym możliwym powodem jest dotknięcie zasłony lub bliskość mebli stojących w bezpośrednim sąsiedztwie okien. 

Źródło: https://www.budvarcentrum.pl/porady/dlaczego-szyby-w-oknach-plastikowych-pekaja/

Jak zatrzymać pęknięcie na szybie?

Zabezpieczenie szyby przed rozchodzeniem się pęknięcia ma jedynie umożliwić komfortowe oczekiwanie na wymianę okna. Można to zrobić za pomocą folii samoprzylepnej. Pomoże ona zatrzymać ciepło w pomieszczeniu, jednak jest to tylko doraźne rozwiązanie. W każdym przypadku pęknięta szyba wymaga wymienienia całego pakietu złożonego z tafli szyb z gazem szlachetnym pomiędzy nimi.

Kiedy jest potrzebna wymiana szyby w oknie plastikowym?

Jeśli zauważysz pęknięte szkło w oknie PVC, spróbuj ocenić rozmiar pęknięcia i jego lokalizację. Jeśli pęknięcie jest dobrze widoczne lub powstaje ryzyko jego powiększenia, konieczna będzie wymiana pakietu szybowego. To zadanie może wykonać profesjonalna ekipa. Niestety, nie ma możliwości wymienienia tylko jednej szyby. Dzieje się tak, ponieważ pomiędzy poszczególnymi taflami uwięziony jest gaz szlachetny, który zapewnia szczelność okna. Gdy gaz się ulatnia, okna przestają spełniać swoje zadanie.

Ile kosztuje wymiana szyby w oknie?

Profesjonalna wymiana pakietu szybowego to usługa trwająca poniżej godziny. Przy wymianie zapłacisz za nową szybę oraz za usługę jej wymiany. Nie warto kierować się oszczędnością i wybierać najtańszego usługodawcy. Przy okazji wymiany można zlecić zamontowanie nowego pakietu szybowego o lepszych właściwościach termoizolacyjnych. Wiąże się to z nieco większym kosztem, lecz w dalszej perspektywie dzięki temu możesz wygenerować oszczędności.

Jak wymienić szybę w oknie plastikowym?

Aby wymienić szybę, należy skontaktować się ze sprzedawcą okien i zgłosić szkodę. Technik dokona zmierzenia i sprawdzenie stanu szyby. Powinien także ocenić prawdopodobną przyczynę spontanicznego pęknięcia szyby. Następnie przychodzi pora na wymianę szyb w oknach. Zamówione u producenta pakiety szybowe powinien zamontować profesjonalista. W żadnym wypadku nie powinieneś próbować montować szyb samodzielnie. Bez odpowiedniej techniki i doświadczenia sytuacja z pękającymi szybami może się szybko powtórzyć.

Czy wytrzymałość szkła na temperaturę wpływa na trwałość okien?

Najmniej podatne na różnice temperatur są okna z szybami hartowanymi. Wybieraj je wtedy, gdy twoje okna mogą być często narażone na ekstremalne wahania temperatury. Szkło hartowane wykazuje wytrzymałość na różnice do 200 stopni Celsjusza. Równie dobrze zniesie skoki temperatur przy mrozach, jak i przy upalnej pogodzie.

Aby zapobiec samoistnemu pękaniu, pamiętaj o zachowaniu kilku ważnych zasad. Nie ustawiaj mebli bezpośrednio przy oknie. Na tafli szkła nie naklejaj zdjęć, nie polewaj jej zimną lub wrzącą wodą podczas mycia okien. Zapewnij odpowiedni przepływ powietrza. Stosowanie się do tych wskazówek prawdopodobnie uchroni twoją szybę przed wystąpieniem niebezpiecznych naprężeń. Mogą one doprowadzić do sytuacji, w których szkło może pęknąć.