Zielone Igrzyska w Vancouver

Mistrzostwa Świata w piłce nożnej to wspaniały czas dla wszystkich mężczyzn. Ci bardziej zainteresowani sportem mogą mówić o miesiącu wyciętym z życiorysu, ci mniej powinni potraktować tą imprezę jako okazję do bliższego zaznajomienia się z futbolem (nie wierzę, żeby mecz Portugalia - Brazylia Was nie ruszał), a ci spędzający 20 godz na dobę przed komputerem, z pewnością zainteresują się naszym artykułem poświęconym najnowszym technologiom używanym podczas MŚ. Paniom zaś nie pozostaje nic innego jak uzbroić się w cierpliwość (do końca już tylko 28 dni) lub delektować się wdziękami niektórych piłkarzy podczas pomeczowych ceremonii wymiany koszulek.

Transmisje 3D

Mistrzostwa Świata w RPA są pierwsza imprezą sportowa w pełni korzystającą z tej technologii. Transmisje "na żywo" przygotowywane są przez 2 lotne ekipy wysłane na mundial przez Sony. FIFA planuje pokazać w wersji trójwymiarowej 25 z 64 meczów. Możliwość ich odbioru w domu, póki co przysługuje niestety tylko posiadaczom przystosowanych do tych celów telewizorów. Dla nich emisję przeprowadzi amerykańska stacja ESPN. Pozostali mogą jednak zawsze udać się do kina czy pubu. Poza tym, po mistrzostwach ukaże się na Blu-Ray trójwymiarowy film dokumentalny.

Poza tym, na miejscu w Sandton - najbardziej luksusowej dzielnicy Johannesburga, powstał pawilon z LED-owym ekranem o przekątnej 280'' (ponad 7 m!), w którym pomieścić się może 240 osób i przeżywać piłkarskie emocje w trójwymiarze.

Jabulani

Kontrowersyjna mundialowa piłka - znienawidzona przez bramkarzy, ukochana przez napastników. Ale zacznijmy od symboliki. Jabulani w języku Zulusów oznacza świętować. Poza tym 11 kolorów znajdujących się na piłce symbolizuje 11 grup etnicznych zamieszkujących RPA, ich 11 języków oraz 11 graczy każdej drużyny. Jednak piłka ta jest wysoce zaawansowana nie  tylko pod względem ideologicznym. Złożona z 8 kawałków poliuretanu łączonych zgrzewami staje się najbardziej okrągłą i wodoszczelną piłka w historii. Poza tym jej powierzchnia pokryta jest "bieżnikiem" czyniącym zagrania jeszcze dokładniejszymi.

Sztuczna trawa

Sztuczne nawierzchnie wkraczają na dobre w świat futbolu. I choć w RPA nie mamy do czynienia z w pełni syntetyczną trawą to nawet zastosowanie hybrydy stanowi przełom. Na stadionach w Polokwane i Nelspruit tradycyjna murawa została wzmocniona 20 mln sztucznych źdźbeł. Zabieg ten ma poprawić równość nawierzchni i uczynić ją odporną na ostre wślizgi.

Mistrzostwa dla niewidomych

Rampy dla wózków to już na stadionach standard, dlatego FIFA stara się wytyczać nowe. Na 6 stadionach mistrzostw znajduje się po 15 miejsc wyposażonych w słuchawki, w których niewidomi usłyszą komentarz. Oby tylko wuwuzele nie uczyniły tego udogodnienia bezsensownym.

Koszulki z recyclingu

Największe gwiazdy światowego futbolu zagrają w koszulkach wyprodukowanych z przetworzonego poliestru! Firma Nike zaopatrująca w sprzęt reprezentacje Brazylii, Holandii, Portugalii, USA, Korei Południowej, Australii, Nowej Zelandii, Serbii i Słowenii zapewnia, że koszulki tych drużyn wykonane są z poliestru w pełni pochodzącego ze startych butelek (1 koszulka = ok. 8 butelek). Ciekawe czy boski Cristiano wie, że gra w stroju "ze śmietnika".

Korki

Nie chodzi bynajmniej o te na afrykańskich drogach, ale raczej o te w których na boisko wybiegają gracze. Choć wszystkie firmy przygotowywały na tegoroczne MŚ coś specjalnego, to Adidas pozostawił konkurencję w tyle modelem F50 adiZero TRX FG. Choć zerowej wagi (jak sugeruje nazwa) nie udało się osiągnąć to i tak 165 gram robi wrażenie. Tak lekkich butów praktycznie nie czuje się na nodze, co poprawia zdecydowanie komfort gry.

źródło: gizmowatch.com