Silnik jest sercem samochodu - decyduje o jego osiągach i wydajności. Poszczególne części silnika pracują bardzo intensywnie, dlatego wymagają bardzo starannej ochrony. Jeżeli do układu dostaną się zanieczyszczenia lub zabraknie w nim odpowiedniego oleju, wszystkie elementy ulegną zatarciu. Oznacza to unieruchomienie pojazdu.

Oleje silnikowe do samochodu dbają o każdą, nawet najmniejszą część układu napędowego. Należy regularnie sprawdzać jego poziom i systematycznie wymieniać. Jest to bardzo ważne, ponieważ z biegiem czasu do oleju przedostają się cząstki zanieczyszczeń pochodzące ze ścierania się elementów silnika. Są one niewidoczne gołym okiem, jednak ich obecność w oleju może prowadzić do wzmożonego tarcia i postępujących uszkodzeń. Krótko mówiąc, olej z czasem staje się coraz bardziej lepki, zamienia się w szlam pozostawiający wewnątrz narastającą warstwę osadu. Pracujący olej zwęgli się tam, gdzie jest najgoręcej. W niektórych miejscach temperatura łożysk dochodzi do 300 stopni Celsjusza. Nie wszystkie silniki są takie same, dlatego trzeba wiedzieć, jaki rodzaj produktu jest rekomendowany dla naszego modelu. Jeżeli nie posiadamy takiej wiedzy, możemy skorzystać ze specjalnej wyszukiwarki, która podpowie, jakie powinniśmy stosować oleje silnikowe do samochodu.

miernik oleju w samochodzieOleje dzielą się na trzy podstawowe grupy:

  • syntetyczne
  • mineralne
  • półsyntetyczne

Produkty syntetyczne powstają od początku do końca w laboratorium podczas procesu syntezy. Oleje mineralne uzyskiwane są z ropy naftowej w wyniku rafinacji. Trzeci typ, półsyntetyczny, jest pośrednim produktem łączącym pewne cechy dwóch pierwszych typów.

Najlepsze parametry uzyskują syntetyczne oleje silnikowe do samochodu. Charakteryzują się niższą lepkością i dlatego potrafią zachowywać doskonałą płynność nawet przy bardzo niskich temperaturach. Dzięki temu zapewniają optymalną ochronę silnika w każdych warunkach. Z tego powodu polecane są do samochodów, które muszą pracować podczas mrozów. Wśród syntetyków znajdują się także produkty przeznaczone do samochodów rajdowych, wykazujące się najlepszymi parametrami.