Rekreacyjna jazda po trudnym terenie stała się ostatnio na tyle popularna i szeroko dostępna, że nie powinno być większych problemów, jeżeli zdecydujemy się wziąć udział w tym sporcie. To świetny pomysł na to, by po prostu aktywnie spędzić dzień i cieszyć się "potrójnym p" ? przyrodą, pogodą i przygodą. Istnieje wiele rodzajów rekreacyjnego off-roadingu, od śmigania po wydmach czy lasach, aż do brnięcia poprzez skały i błota. Zresztą, aby przekonać się, z jak wieloma różnymi terenami można się zmagać w ramach tego hobby, wystarczy odwiedzić sklep 4x4 (to dedykowane temu hobby przybytki) i sprawdzić, na jak wiele oferuje się tam opon, dostosowanych do różnych warunków terenowych i pogodowych.

Trasy piaskowe

Przemierzanie tego typu tras polega zazwyczaj na jeździe po wydmach, często związaną z turystyką na Bliskim Wschodzie. Oczywiście tego typu aktywność nie jest ograniczona do tego regionu świata, jednak to własnie tam najłatwiej jest o dobre imprezy oraz trasy. Co nie oznacza, że trasami piaskowymi nie możemy cieszyć się w innych krajach. Zarówno w Ameryce jak i Europie można znaleźć wiele torów pełnych wydm. Innym sposobem na wspaniałą zabawę nad wydmami są tak zwane "Dune Buggies". Są to wysoce wyspecjalizowane samochody, dopasowane do poruszania się w piaszczystym terenie i wyposażone w zmodyfikowany silnik zamontowany na otwartym podwoziu. sklep 4x4Modyfikacje tych maszyn mają zwykle na celu zwiększenie stosunku mocy do masy, zmniejszenie wagi pojazdu lub zwiększenie mocy silnika. Dobrze wyposażony sklep 4x4 zazwyczaj ma całą sekcję poświęconą pustynnej jeździe - sprawdź na przykład Rayo4x4.pl. Chociaż pojazdy tego typu były początkowo zaprojektowane do poruszania się po pustyni lub plażach, stały się bardziej zróżnicowane pod względem terenu, z którym mogą sobie poradzić i obecnie są budowane dla bardziej ogólnych zadań off-roadowych. Niektóre są nawet budowane i używane jako pojazdy drogowe. Zwykle funkcja jest określana przed skonstruowaniem pojazdu, w celu optymalizacji komfortu i możliwości wozu.

Trasy błotne

Walka z błotem to kolejny z najpopularniejszych rodzajów off-roadingu. Całe założenie jest dość proste i z grubsza polega na znalezieniu dużej powierzchni mokrego błota lub gliny i próbie przejechania tak daleko, jak to możliwe, bez utknięcia. Chcący uprawiać ten rodzaj jazdy terenowej nie ominą wizyty w sklepie 4x4. Jazda poprzez błoto wymaga wyposażenia samochodów w bardzo specyficzne opony.