Choć wino cieszy się w naszym kraju ograniczoną popularnością, to jednak jego samodzielna produkcja może przynieść każdemu mnóstwo satysfakcji. Co ważne, produkcja wina w niewielkich ilościach, na potrzeby domowników i gości, bez trudu może być realizowana w zaciszu własnego domu. Nie potrzebujemy przeznaczać dużych kwot na sprzęt potrzebny do produkcji i na surowiec, ponieważ ten jest w naszym kraju powszechnie dostępny i tani, zwłaszcza w okresie letnio-wakacyjnym. Oczywiście uprawa winogron w naszym kraju ma pewne ograniczenia, ale zamiast winogron do produkcji wina domowego z równym powodzeniem możemy wykorzystać lokalne owoce tj. czarna porzeczka, wiśnie, śliwki, gruszki czy jabłka. A od czego powinniśmy zacząć?

Pozyskanie surowca

Najlepszym surowcem do produkcji domowego wina są owoce dające duże ilości soku. Skorzystać możemy zatem z winogron, wiśni, czereśni, produkcja winaczarnych porzeczek, soczystych jabłek i gruszek, a także z różnych odmian śliwek, a nawet brzoskwiń, jeżyn czy malin. Najważniejszy jest nie rodzaj konkretnego owocu, a jego jakość i soczystość. Produkcja wina wymaga użycia świeżych, dojrzałych i zdrowych owoców. Dzięki temu wino uzyska odpowiednią moc, będzie klarowne i smaczne. Im słodszy owoc (zawierający duże ilości cukru), tym mocniejsze wino możemy z niego uzyskać. Właśnie dlatego winogrona są tak dobrym surowcem do produkcji wina, ponieważ zawierają bardzo duże ilości cukrów, które są pożywką dla drożdży.

Owoce na wino możemy kupić w sklepie, na targu, od zaprzyjaźnionego sadownika. Takie owoce możemy również wytworzyć samodzielnie, co zresztą jest często praktykowanym sposobem. Uprawiane na własnej działce drzewka i krzewy owocowe to doskonałe źródło ekologicznych i smacznych owoców na wino.

Sprzęt do produkcji wina

Jeśli interesuje nas w miarę profesjonalna produkcja wina, prócz butli na wino (szklany balon z charakterystycznie zwężającą się ku górze szyjką), powinniśmy zaopatrzyć się również w korek i rurkę fermentacyjną, co pozwoli odciąć dopływ powietrza do wnętrza balonu i jednocześnie pozwoli nam sprawdzać, z jaką intensywnością wino pracuje. Do tego warto dokupić także rurkę do zlewania wina i lejek do jego późniejszego butelkowania oraz do nakładania owoców do butli. Bardziej wyspecjalizowani winiarze, którzy już od dłuższego czasu zajmują się produkcją wina, chętnie sięgają również po specjalne mierniki to badania poziomu cukru w nastawie/winie oraz po duże prasy do mechanicznego miażdżenia owoców, co skraca czas potrzebny do przygotowania owocowego moszczu na nastaw.