Dziś Dzień Ziemi! Hej worki w dłoń i ruszamy do najbliższego lasu! Przyznam szczerze, że akcja "sprzątanie świata", to nieliczna z ekologicznych inicjatyw, które popieram w całej rozciągłości. Jej efekt osiągany jest niewielkim nakładem - jednego wolnego dnia w szkole, a czasami bywa imponujący. Dzieciaki cieszą się, że nie muszą siedzieć na lekcjach, tereny zielone zamieniają się z lokalnych wysypisk w miejsca rekreacji, a Ziemia staje się po prostu czystszym miejscem. I wszyscy są zadowoleni. Szkoda tylko, że co roku chodzi się sprzątać praktycznie te same miejsca i z roku na rok sterta śmieci tam znalezionych jest coraz większa. Jednym słowem - efektywnie sukces, edukacyjnie porażka.

Tyle tytułem wstępu, a teraz powiemy kilka słów o nietypowym prezencie NASA z okazji Dnia Ziemi. Szczerze mówiąc jest to bardziej prezent dla ekologów niż dla planety, ale cóż. Przedstawiamy wam NEX - superkomputer przeznaczony do obserwacji klimatu Ziemi.

Monstrum to składa się z 56 832 procesorów i 128 ekranów, a pojemność jego dysków to 1,4 petabajta (14oo terabajtów). Ma ono za zadanie analizować dane zbierane z satelitów i opracowywać zaawansowane modele. Jednak przede wszystkim, NASA ma nadzieję, że NEX stanowić będzie przełom w ogólnoświatowej współpracy w badaniu klimatu. Ma on połączyć naukowców z różnych dziedzin i krajów tak, aby stworzyć kompleksowy obraz tego co dzieje się na Ziemi

Komputer o takiej mocy pozwoli naukowcom na szybsze zbieranie danych i ich przetwarzanie, co da nam w konsekwencji dokładniejsze i bliższe prawdzie prognozy dotyczące klimatu. Przykładowo, przy pomocy NEX naukowcy NASA, stworzyli obraz o rozmiarze 500 000 000 000 (pięćset miliardów) pixeli, przedstawiający wegetację roślin na świecie w ciągu ostatnich 30 lat. I wszystko to w 10 godzin! Bez NEX praca ta zajęłaby z pewnością miesiące.

Ponadto dziennikarski obowiązek nakazuje mi dodać, że urządzenie znajduje się w Centrum Badań Ames w Kalifornii, zaś wrodzona uszczypliwość nie pozwala mi nie zapytać ile ten potwór pożera prądu?

Źródło: popsci

P.S.: Oto wcześniejszy artykuł Futureblog dotyczący Dnia Ziemi. A oto artykuł o największych superkomputerach na świecie.