Zbliża się kolejna edycja wielkiego sadzenia drzew w ramach programu edukacji ekologicznej ,,Święto Drzewa?. Ty też możesz mieć w nim udział i posadzić swoje drzewo. Wystarczy, że oddasz zużyty kartridż od drukarki, a firma Eco Service, jeden z partnerów programu, przekaże pieniądze na zakup sadzonek nowych drzew.

433

,,Święto Drzewa? to prowadzony od siedmiu lat przez KLUB GAJA ogólnopolski program edukacji ekologicznej. Dzięki niemu w polskich lasach co roku przybywa kilka tysięcy nowych drzew. Zakup sadzonek jest finansowany m.in. z funduszy pochodzących ze zbiórki zużytych kartridży do drukarek.

Niepotrzebne tusze i tonery można oddawać na dwa sposoby. Po pierwsze - w największych elektromarketach w całej Polsce i wybranych sklepach komputerowych stoją specjalnie oznakowane kosze na puste kartridże. Po drugie - zużyte kartridże atramentowe, nazywane popularnie tuszami lub atramentami, można wysyłać w zielonych foliowych kopertach. Są dostępne na działach z materiałami eksploatacyjnymi do drukarek. Wystarczy włożyć do koperty zbędny kartridż, zakleić i wrzucić do skrzynki pocztowej. Taka przesyłka jest darmowa.

Partner programu, firma Eco Service, która prowadzi zbiórkę kartridży, część pozyskanych w ten sposób pieniędzy przeznacza na zakup sadzonek. Dzięki temu w ciągu trzech lat udało się zasadzić 5 tysięcy drzew. - Staramy się uświadamiać Polakom, jak wiele mogą zmienić jednym gestem. Oddając niepotrzebny kartridż, który prawdopodobnie trafiłby do śmieci, w realny sposób pomagają środowisku naturalnemu. My, ze swojej strony  finansujemy zakup sadzonek, a dodatkowo dbamy o recykling powierzonych nam odpadów - tłumaczy Marcin Adamski, prezes firmy Eco Service.

W sumie w ramach programu w 2008 roku posadzono ponad 73 tysiące drzew. Jego efekty widać w każdym województwie, choć najwięcej drzew zostało do tej pory zasadzonych w Beskidach, dzięki wsparciu Lasów Państwowych, strategicznego partnera programu. Drzewa zasadzono też w wybranych miastach m.in. Warszawie, Szczecinie, Poznaniu i Koszalinie. Wszystkie informacje o programie dostępne są na stronie www.ecomind.com i www.klubgaja.pl.