Polski robot marsjański Skarabeusz

Z cyklu Polak potrafi: członkowie Mars Society Polska wraz z Studenckim Kołem Astronautycznym Politechniki Warszawskiej zbudowali łazika marsjańskiego, który wziął udział w międzynarodowym konkursie University Rover Challange. Okazało się, że z powodzeniem może konkurować z robotami z całego świata zajmując wysokie 6 miejsce!

30_03

Oto fragmenty relacji twórców:

Jako członek Mars Society Polska, polskiego oddziału TMS, podjąłem decyzję o udziale w URC. Samodzielnie zbudowałem robota AMPB 2.0, który był właściwie modelem łazika i miał jedynie pokazać, że jesteśmy w stanie zorganizować w Polsce drużynę i skonstruować łazika który mógłby z powodzeniem konkurować z amerykańskimi robotami.

Jesienią 2007 roku, na Festiwalu Marsjańskim zorganizowanym przez MSP w Krakowie, porozumieliśmy się ze Studenckim Kołem Astronautycznym i postanowiliśmy wspólnie stworzyć drużynę reprezentującą Politechnikę Warszawską. Koordynatorem projektu został Sebastian Bartłomiej Rodak, student PW i członek SKA. W ciągu paru miesięcy powstały dwie wersje podwozia i jedna wersja wyposażenia elektronicznego. Polski Robot Marsjański Skarabeusz zaczął nabierać kształtów. Niestety, ograniczone wsparcie uczelni i sponsorów oraz brak finansowania kosztów podróży uniemożliwiło zbudowanie w pełni sprawnej konstrukcji i zorganizowanie wyjazdu na edycję URC 2008.

W międzyczasie projekt okrzepł i za sprawą promocji zorganizowanej przez profesjonalną firmę Planet PR stał się rozpoznawalny w całej Polsce. Dzięki temu udało nam się podpisać umowę z Przemysłowym Instytutem Automatyki i Pomiarów, który stał się głównym partnerem projektu zapewniając wsparcie finansowe oraz merytoryczne. Sebastian Rodak zaprojektował nowe podwozie z amortyzowanymi i skrętnymi kołami,  a Daniel Śliwka stworzył od podstaw elektronikę pokładową oraz system sterowania i łączności oparty na technologii Ethernet. Dzięki sponsorowi elementów elektronicznych, firmie Transfer Multisort Elektronik oraz wsparciu firmy Creotech udostępniającej warsztat, udało się zbudować łazika w rekordowo krótkim czasie trzech miesięcy.

Gratulujemy sukcesów i trzymamy kciuki z dalszym rozwojem. Miło popatrzeć jak polscy studenci odnoszą sukcesy w rywalizacji z dużo lepiej finansowanymi uniwersytetami.

Zapraszamy na kanał Skarabeusza na YouTube oraz na stronę domową projektu.

[gallery link="file" columns="2"] Dzięki Shoovi za podesłanie informacji. :-)