Brytyjscy naukowcy z BAE są świeżo po testach najnowszej technologii kamizelek kuloodpornych, łączącej kevlar ze specjalnym płynem, określanym przez badaczy jako "kuloodporny krem". Specjalistyczne właściwości tej substancji sprawiają, że w momencie uderzenia jej molekuły skupiają się, tworząc warstwę nie do przebicia.

Przeprowadzone testy polegały na wystrzeliwaniu w kierunku testowanych materiałów pocisków. Lecąc z prędkością 300 m/s wbijały się one w 2 porównywane zestawy - pierwszy to 31 warstw kevlaru, a drugi to 10 warstw tego materiału, połączone z kremem.

[caption id="attachment_10701" align="aligncenter" width="448" caption="Z Lewej tradycyjny kevlar, a z prawej zestaw wzmocniony "kremem""][/caption] Kuloodporna koszulka

Jak wykazały badania, w momencie uderzenia drugi zestaw reagował znacznie szybciej, a pocisk wbijał się zdecydowanie płycej. Naukowcy przewidują, że w przyszłości, technologia ta uczyni kamizelki kuloodporne znacznie lżejszymi, mniej krepującymi ruchy i wytrzymalszymi.

źródło: BBC