Dzieci kochają bawić się na placu zabaw dlatego, że mogą tam spotkać inne dzieci. Śmiech, bieganie, huśtanie, ślizganie, budowanie, to nie tylko dobra zabawa, ale też świetna okazja do rozwoju emocjonalnego i społecznego. Dlatego zapotrzebowanie na place zabaw zewnętrzne i wewnętrzne oraz kąciki dla dzieci rośnie z roku na rok, tak samo jak oczekiwania rodziców. Kiedyś dzieci bawiły się na podwórkach, dzisiaj, niestety, jest coraz mniej miejsc, gdzie mogą się spotkać z rówieśnikami i robić coś kreatywnego.

I tak galerie i centra handlowe wiedząc, iż jedną z większych grup klientów stanowią rodzice z dziećmi, postawiły na atrakcje i ofertę rozrywkową dla dzieci. Dzieci rzadko są zainteresowane zakupami, natomiast wzorce zachowań, których dziecko uczy się bawiąc się z innymi dziećmi, takie jak: współpraca z innymi, dzielenie się czy kultura osobista, zaprocentują w dorosłym życiu.  Rodzice w centrum handlowym często potrzebują możliwości zostawienia dziecka pod profesjonalną opieką, aby mieć więcej czasu, by odwiedzić wszystkie punkty czy sklepy. Dlatego rodzinne centrum handlowe musi uwzględniać dodatkowe atrakcje dla dzieci i ułatwienia dla rodziców. Powinny zostać uwzględnione potrzeby mam z niemowlętami, maluchów w wieku przedszkolnym i nastolatków.

Edukacja i sport

Znacznych rozmiarów sale i place zabaw, kąciki do zabawy, sprawią, że dziecko nie znudzi się zakupami. Sale zabaw w centrach handlowych często mają do zaoferowania przeróżne atrakcje, jedne nastawione na sport, inne na warsztaty i edukację. zjeżdżalnie, strefy z torami do mini kręgli, ścianki wspinaczkowe, parki linowe, tory z elektrycznymi autami, gokarty, trampoliny, ustawione tu miękkie konstrukcje baseny z piłeczkami, a także multimedia np. projektory, urządzane są także cykliczne różnotematyczne warsztaty edukacyjne, np.: z robotyki czy gotowania, bezpłatne zabawy, wystawy, projekcje filmów, przedstawienia teatralne, coraz częściej bywa to forma interaktywnej edukacji przy pomocy automatów do gier i symulatorów wideo. Duże centra oferują także miejsca dla rodziców, gdzie mogą wypić kawę i zerkać na bawiące się dzieci. 

Bezpieczeństwo

Do przygotowania odpowiedniego miejsca do zabawy niezbędna jest znajomość zasad bezpieczeństwa. Centrum handlowe powinno uwzględniać wiele różnych elementów, jak np.: szerokie przejścia, czy opaski dla maluchów z zapisanym telefonem opiekuna, ochrona budynku powinna być przeszkolona na wypadek różnych zdarzeń, ważne są rodzinne miejsca do parkowania, opieka profesjonalnych animatorów. Zasady poniesionej odpowiedzialności zależą od tego, czy właściciel sali przewiduje sprawowanie opieki nad bawiącymi się dziećmi, czy też nie, zasady te są stanowione w regulaminie. Ponadto ogromne znaczenie dla zapewnienia potrzeby bezpieczeństwa dzieci i ich mam ma odpowiednia nawierzchnia na place zabaw. Miejsce takie musi być przyjazne dla dzieci w każdym wieku, oraz spełniać określone warunki funkcjonalne i formalne, jak i estetyczne.
Rynek oferuje np.: nawierzchnię gumową na plac zabaw, dostępną w postaci większych lub mniejszych bezspoinowych płyt lub puzzli.

Normy

Podłoże na plac zabaw musi zapewniać bezpieczeństwo i być zgodna z obowiązującymi normami.  syntetyczne powierzchnie (np. gumowe maty przerostowe). Wybierając odpowiednie podłoże, pamiętajmy o tym, aby sprawdzić je pod względem zgodności z normą PN-EN 1177, co zagwarantuje bezpieczną i spontaniczną zabawę.