p1132655

A więc pierwsze spotkanie z cyklu TechShow mamy już za sobą. Czas na nasze pierwsze relacje z przebiegu, nasze opinie i komentarze. Postanowiliśmy w pierwszej kolejności opisać wam ogólnie jak to wyglądało, w kolejnych artykułach zdamy bardziej szczegółową relację z poszczególnych paneli tematycznych.

Przede wszsytkim na sam początek zwracała uwagę lokalizacja spotkania. Moim zdaniem organizatorom należą się duże brawa za przygotowanie. Jak pewnie wiecie TechShow odbyło się w hotelu Sheraton, w bardzo schludnej sali konferencyjnej. Wchodzące osoby witała miła pani, zdaje się że z firmy SpeedUp, choć mogę się mylić. Mogliśmy odebrać swoje imienne identyfikatory oraz program spotkania. Goście mogli skorzystać z poczęstunku: kawa, napoje i ciastka. Wszystko to robiło naprawdę dobre wrażenie.

p1132661

W kuluarach ustawiono ekran, na którym każdy zainteresowany mógł obejrzeć prezentacje w technice 3d. Tu swoje dzieła prezentowała ekipa z Politechniki Poznańskiej. Wydawać by się mogło, że nie można już nas, starych wyjadaczy, za bardzo zaskoczyć..a jednak! Kiedy jednak oglądałem przez specjalne okulary prezentację przedstawiającą rewolwer wystrzelujący pocisk prosto w moje czoło, to szczerze przyznam, że aż odskoczyłem! Zgodnie stwierdziliśmy, że prezentacja ta jest niezłym "bajerem". Zresztą nie tylko my, na około tego stanowiska niemal cały czas kręciły się tłumy.

p1132677

Samo spotkanie rozpoczęło się z małym poślizgiem, ale to chyba nieunikalne przy tego typu spotkaniach. Nie wnikając na razie w samą tematykę, powiem jedynie, że bardzo brakowało mi części poświęconej dyskusji. Już po pierwszym wykładzie pana Jarosława Chrostowskiego z "Wiedza i Życie" pojawiła się cała masa pytań. Niestety organizatorzy przerwali komentarze ponieważ pan Jarosław przekroczył znacznie czas przeznaczony na jego prezentację. Ten jeden pierwszy poślizg czasowy skutkował na pozostałych wszystkich prezentacjach. Po każdej z nich słyszeliśmy, że niestety nie ma czasu na zadawanie pytań. Moim zdaniem był to największy minus tego TechShow, ponieważ te nieliczne chwile kiedy wywiązywała się żywa dyskusja z publicznością były z pewnością najciekawszymi momentami całego wieczoru. Na sali zgromadzili się przedstawiciele wielu przedsiębiorstw, mediów, serwisów internetowych, twórcy startupów itd. - jednym słowem bardzo ciekawe towarzystwo. Wiele osób wyrażało bardzo ciekawe, nieraz kontrowersyjne opinie i komentarze. Widać było, że osoby prezentujące czuły się momentami zakłopotani musząc bronić swoich racji.

p1132662

Warto nadmienić, że na początku spotkania ogłoszono zwycięzcę konkursu na hasło promujące e-papier. Wygrało hasło "Papier wymyślono na nowo", a zwyciężczyni otrzymała z rąk sponsora nowiutki e-czytnik...pozazdrościć!

Kolejne panele tematyczne oddzielane były krótkimi przerwami w trakcie których można było w kuluarach porozmawiać z ciekawymi osobami albo obejrzeć niezwykle ciekawe stanowisko z e-czytnikami firmy e-czytnik.pl.

Ciekawym momentem było połączenie multimedialne z dwom znanymi przedsiębiorcami, jednym z Anglii (Bill Ives) a drugi z Francji (Laurent Chouraqui). Opowiadali oni po krótce swoją historię ze startupami, odpowiadali na pytania publiczności, dyskutowali ze sobą.

p1132676

Biorąc pod uwagę fakt, że był to pierwszy z serii spotkań, myślę że można ze spokojem nazwać je dużym sukcesem. Tak, jak powiedział nam Maciej Kierzek (organizator) jest to duża alternatywa dla spotkań BarCampa, które w Poznaniu mają już silną i ugruntowaną pozycję. TechShow ma szansę na równie silną pozycję, tylko że w dziedzinie technologii.

Następne spotkanie zostało już zapowiedziane przez organizatorów na 10 marca 2009 roku w tym samym miejscu - Poznań, hotel Sheraton. Cały Futureblog na pewno się tam pojawi, zachęcamy także osoby, które nie były na pierwszym spotkaniu - wpadnijcie!

Mała ciekawostka, przed Sheratonem znaleźliśmy takie oto ciekawe fotele wykonane ze starych przycisków klawiaturowych. Ciekawa forma wykorzystania starych urządzeń - połączenie designu i ekologii, czyli coś co Futureblog lubi najbardziej! :)

p1132697

Na sam koniec prezentujemy Wam wywiad ze współorganizatorem TechShow - Maciejem Kierzekiem z firmy ITidea, zapraszam do oglądania!