Dla niektórych kojarzona z luksusem, dla innych z zamierzchłymi czasami i reliktami przeszłości. Patelnia żeliwna ma swoich przeciwników, ale jej zwolenników jest zdecydowanie więcej ? zwłaszcza wśród najwyżej, światowej klasy szefów kuchni. Dzieje się tak, ponieważ żeliwo jest materiałem wytrzymałym i uniwersalnym, na którym można prawdziwie poeksperymentować w kuchni.

Żeliwo ? ciężkie, ale wytrzymałe

patelnia żeliwna świetnie sprawdzi się do smażenia

Żeliwo jest materiałem bardzo ciężkim i jest to zdecydowanie największy minus patelni, czy garnków tego rodzaju. Takie naczynia ważą minimum dwa kilo, ale są i takie, których waga sięga 10 kg. Garnek, brytfanna i patelnia żeliwne są jednak na swój sposób szlachetne, ponieważ używane są od setek lat. Niegdyś odkuwane, formowana przez co niepozbawiona mankamentów estetycznych. Używana przede wszystkim na otwartym ogniu ? takim jak palenisko, czy ognisko. Żeliwo długo się nagrzewa, ale bardzo dobrze kumuluje ciepło, przez co dania podgrzewają się w sposób równomierny. We współczesnych czasach nadal chętnie używane są nad wolnym ogniem, ale też nie rzadziej w tradycyjnej kuchni.

Zalety i wady patelni żeliwnej

  • Zalety

Mówi się, że żeliwo jest niezniszczalne, dlatego patelnia żeliwna to zakup na długie lata, a niemal na całe życie. Naczynia żeliwne są trwałe, nie pochłaniają zapachów, nie ulegają przebarwieniom oraz nie pochłaniają wilgoci. Są praktycznie nie do zdarcia i nie boją się otwartego ognia, jak i tradycyjnych kuchenek ? w tym indukcyjnych. Żeliwo jest materiałem twardym, dlatego nie ulega zniszczeniu i zarysowaniom. Patelnia żeliwna, którą możemy kupić na stronie http://www.portform.pl/pol_m_Gotowanie_Patelnie-zeliwne-1983.html nadaje się do przygotowywania w niej potraw jednogarnkowych. Można w niej także zapiekać w piekarniku. Przygotowywane w niej dania posiadają wysokiej jakości walory smakowe, jak i odżywcze. Naczynia żeliwne łatwo utrzymać w czystości. Garnek oraz patelnia żeliwna rozgrzewa się dość wolno, ale długo utrzymuje temperaturę, przez co dania są równomiernie przygotowane. Naczynia żeliwne często używane są przez szefów kuchni, gdyż pozwalają na przygotowywanie nietuzinkowych dań. Patelnie i garnki żeliwne przywołują na myśl tradycję staropolskiej kuchni i tradycji gotowania w ogóle.

  • Wady

Tak jak już było wspomniane wyżej, naczynia żeliwne są bardzo ciężkie, niemalże niemożliwe do utrzymania w jednej ręce. Patelnia żeliwna może warzyć nawet kilka kilogramów! Ponadto nie są to tanie naczynia kuchenne, jednak cena ta przekłada się na długoletnia wytrzymałość. Naczyń tego typu nie można być w zmywarce. Poza tym, trzeba uważać przy jej nagrzewaniu, gdyż naczynia tego rodzaju nigdy nie mogą być podgrzewane ?na sucho?. Zawsze musi znajdować się tam jakiś  tłuszcz ? nigdy woda! Mimo tych niewielkich wad, naczynia żeliwne są zakupem na długie lata, który nie zawiedzie wysublimowanych gustów kuchennych.