Nauka gry na basie staje się marzeniem wielu osób. Nie tylko dzieci, ale również dorosłych, którzy zapatrzeni są w swoich muzycznych idoli. Czy taka nauka na basie jest trudna? Czy lepiej sobie odpuścić? Warto przyjrzeć się tej sprawie, aby mieć pełną świadomość wyzwania, jakie czeka przed adeptami sztuki muzycznej.

Pasja i chęci

Jeżeli rozejrzymy się dookoła to zobaczymy, że zdecydowana większość osób wybiera naukę gry na zwykłej, klasycznej gitarze. Co po niektóre osoby wybierają też naukę gry na gitarze elektrycznej. A jak to jest z basem? Nie można ukrywać, że nauka gry na basie znajduje się w zdecydowanej mniejszości, ale czy to oznacza, że nie można się jej nauczyć? Oczywiście, że nie. Jeżeli ktoś odczuwa w sobie wielką pasję i chęć do nauki, to jak najbardziej powinien tego spróbować, ponieważ dzięki temu będzie mógł się realizować pod względem muzycznym. Aczkolwiek warto sobie uświadomić, że nauka gry na takim instrumencie jest o wiele trudniejsza. Wielu znanych muzyków przyznaje, że nie było im łatwo. Nie raz i nie dwa chcieli porzucić tę naukę, ale tylko siła i determinacja przekonała ich do tego, że powinni podjąć się wyzwania. Opłaciło się i dzisiaj znani są jako najbardziej genialni muzycy, jeżeli chodzi chociażby o ten instrument. Aby móc dobrze opanować naukę gry na basie warto zacząć od podstaw, czyli od gitary klasycznej. Podstawowe chwyty ułatwią późniejszą naukę. Dobre umiejętności i zapał to podstawa, potem będzie można przejść do dalszej nauki na basie.

Pasja i nauka, czyli jak nauczyć się grać?Krok po kroku od początku

Nauka gry na basie to długie i żmudne godziny, które powodują, że gamy, metronomy i pasaże trzeba powtarzać po wielokroć. Nikt nie mówi tego, aby zniechęcić przyszłych basistów. Warto jednak wiedzieć z czym należy się zmierzyć. Dlaczego? Ponieważ to basista częstokroć odpowiedzialny jest za sukces zespołu. W zespole są również inne instrumenty, jak chociażby wspomniana już gitara elektryczna czy też perkusja, tylko, że to bas odpowiedzialny jest za charakterystyczny groove, czyli rytmiczne kołysanie się danej piosenki. Jeżeli groove nie występuje, to nie ma mowy o tym, aby zespół grał melodyjne piosenki – nawet jeżeli chodzi tutaj o ciężki rock. Gitara basowa to bardzo wdzięczny instrument o charakterystycznej budowie. Trzeba być świadomym tego, że trzeba sobie poradzić z odległościami na gryfie większymi od gitarowych i z grubymi strunami. Osoby mające małe ręce mogą mieć problem z uchwyceniem gitary, aczkolwiek nigdy nie powinny się poddawać i tracić nadziei.