Na przełomie ostatnich lat bardzo dużą popularność zyskały drony, będące rodzajem bezzałogowej, latającej maszyny, umożliwiającej wykonywanie zdjęć i filmików w jakości lotniczej. Ich rozwój przebiega bardzo dynamicznie, dlatego do naszej dyspozycji mamy m.in. hexacoptery oraz octocoptery.

Hexacopter to rodzaj maszyny latającej wyposażonej w sześć silników umieszczonych na jego ramionach. To, co różni go od quadrocoptera to obecność dwóch dodatkowych silników, bezpośrednio zwiększających ich prędkość oraz wysokość przelotową. Warto zauważyć, że niespodziewana awaria nie będzie miała negatywnego skutku na funkcjonowanie urządzenia, ponieważ pozostałe, sprawnie działające silniki będą w stanie wytworzyć niezbędną ilość mocy. Z kolei octocopter stanowi jeszcze bardziej zmodyfikowaną wersję omawianego wcześniej hexacoptera, którego budowa została wzbogacona o dodatkowe dwa ramiona, a co za tym idzie ? dwa kolejne silniki. Ten rodzaj urządzenia jest bardzo rozbudowaną formą drona, która umożliwia użytkownikowi pełną kontrolę nad jego funkcjonowaniem. Oczywiście koszt octocoptera będzie wyższy niż innych dronów, jednak biorąc pod uwagę kwestie związane z jakością oraz praktycznością zastosowania, poniesiony wydatek znajduje swoje uzasadnione wytłumaczenie.

A jak wygląda sprawa zalet i wad poszczególnych urządzeń latających? Hexacopter może poszczycić się całkiem przyzwoitymi parametrami technicznymi. Jego budowa gwarantuje dobrą sterowność, a także właściwie funkcjonowanie w przypadku wystąpienia niespodziewanej awarii. Jego wadą jest niewątpliwie koszt eksploatacji oraz ewentualnej wymiany podzespołów, gdyż w tych przypadkach należy liczyć się z dość dużymi nakładami finansowymi.

Jakie zalety zatem posiada octocopter? W jego przypadku pierwsze, na co należy zwrócić uwagę to niewątpliwie jakość wykonania oraz zastosowanie innowacyjnej technologii, która sprawia, że jest to jeden z najlepszych dronów na całym świecie. Niestety, do największych mankamentów należy zaliczyć horrendalne koszty związane z jego nabyciem oraz późniejszym użytkowaniem. Dodatkowo, octocopter, podobnie zresztą jak hexacopter to duże urządzenia, o rozbudowanym systemie, przeznaczonym do użytkowania na olbrzymich przestrzeniach.

Zaletą obu tych urządzeń jest fakt, że mogą być użytkowane zarówno do zadań o charakterze badawczym, jak i rozrywkowym. Materiał uzyskany z drona będzie niewątpliwie zachwycającym obrazem, ukazanym z zupełnie innej, jak dotąd perspektywy.