Melatonina jest produkowana w szyszynce, czyli w niewielkim gruczole znajdującym się w mózgu. Nazywana jest hormonem nocy, ponieważ wydziela się do krwi wraz z nastaniem zmierzchu. Wykazuje również silne działanie antyoksydacyjne oraz wpływa na podniesienie odporności organizmu. Melatonina jest neuroprzekaźnikiem (jednym z wielu w naszym ciele), którego niedobór dotyka ludzi pracujących na zmiany, narażonych na częste zmiany strefy czasowej (pilotów, stewardessy) oraz pracujących przy komputerze, zwłaszcza o zmroku. Co więcej, na poziom hormonu wpływa palenie papierosów, nadużywanie substancji psychoaktywnych, a także wiek człowieka (im jesteśmy starsi, tym mniej produkujemy tego hormonu). Dlaczego tak ważny jest ten hormon? Działanie melatoniny jest rozległe - uczestniczy ona w różnych procesach biochemicznych zachodzących w naszym organizmie, dlatego jej braki należy koniecznie uzupełniać za pomocą suplementów.

Dlaczego należy wyrównywać poziom hormonu

melatonina działanie

Prawidłowe wydzielanie melatoniny zakłócają szczególnie krótkie i ciemne dni. Szyszynka zaczyna pracować już w godzinach popołudniowych, dlatego odczuwamy zmęczenie i senność przez większość część dnia. Szczyt produkcji przypada na drugą w nocy, dlatego zaczynamy budzić się dość wcześnie i do rana mamy problem z ponownym zaśnięciem. Niedostateczna ilość snu napędza złe samopoczucie i koło się zamyka. To wszystko sprawia, że nasz metabolizm rozregulowuje się, zaczynamy tyć i odczuwać nasilające się dolegliwości. Już po krótkim okresie terapii suplementami możemy odczuć, jak ważna w naszym organizmie jest melatonina. Działanie hormonu ma kluczowe znaczenie dla naszego samopoczucia.

Jak uzupełniać niedobory

W pierwszej kolejności musimy przyjrzeć się swoim nawykom. Kładziemy się do łóżka ok. godz. 22 (najlepiej pół godziny przed planowanym zaśnięciem). Należy zawsze kłaść się przed północą, kiedy to sen jest najbardziej efektywny. Przyjmuje się, że sen między godziną 22 a 24 jest liczony podwójnie. Drugi dobry sposób to jedzenie przed snem produktów bogatych w tryptofan podnoszący poziom serotoniny (niezbędnej do powstania melatoniny).