Oglądasz kolejne programy kulinarne w telewizji i w sieci marząc o tym, aby móc ugotować jak profesjonaliści? Marzy Ci się pyszny, soczysty stek albo idealna na niedzielne śniadanie frittata, ale zastanawiasz się jak się do tego zabrać? A może to Twój najbliższy kocha gotować i szukasz idealnego dla niego prezentu? Świetnym pomysłem są patelnie żeliwne, które umożliwiają zupełnie nowy, profesjonalny poziom gotowania. Zapomnij o prowizorce i tymczasowych rozwiązaniach w kuchni.

Co ona potrafi, czego nie potrafi moja stara patelnia?

Patelnie żeliwne

Po pierwsze - czy żeliwne patelnie to takie same patelnie jak inne, tylko z innego materiału? I tak, i nie. Jasne, tworzywo jest specyficzne - żeliwo, a więc wysokowęglowy stop żelaza z węglem i kilkoma pomniejszymi elementami. Charakteryzuje się ono wysoką odpornością na temperatury, ale także świetnym przewodnictwem ciepła. Co to oznacza? Patelnie żeliwne dość powoli się nagrzewają, ale także trzymają to ciepło bardzo długo. I chyba najważniejsza funkcjonalność patelni żeliwnych, za które kochają je wszyscy kucharze, zarówno profesjonalni, jak i amatorzy - możesz w każdej chwili włożyć ją wraz z zawartością do piekarnika albo nawet ogniska, nie martwiąc się, czy coś się z nią nie stanie. Właśnie dlatego, mimo swojej sporej wagi (żeliwo jest dość ciężkie), długiemu nagrzewaniu się czy bardzo specyficznemu czyszczeniu i konserwowaniu (zapomnij o włożeniu ją pod strumień wody zaraz po gotowaniu, wytarciu i schowaniu do szafy), patelnie żeliwne mają swoich ogromnych fanów, którzy doceniają ich wielofunkcyjność. Możliwość przeniesienia patelni z palnika wprost do piekarnika pozwala na odkrycie zupełnie nowego obszaru w kuchni - możesz przygotować jeszcze więcej wytrawnych potraw, możesz gotować tak, jak robi to prawdziwy szef kuchni.

Do pieca i już?

Po drugie - żeliwna patelnia, w odpowiedni sposób czyszczona i konserwowana, służyć będzie ci przez wiele lat - i mamy na myśli naprawdę wiele lat. To materiał nie do zdarcia, jeśli odpowiednio się o niego dba. Jeśli jedzenie przywiera do patelni żeliwnej, musisz ją odpowiednio przygotować - wysyp na jej wierzch gruboziarnistą sól i wyczyść ją skrobakiem, następnie opłucz, wysusz i natłuść olejem roślinnym (całą!). Tak przygotowaną patelnię musisz ?upiec? w piekarniku do góry dnem. Pamiętaj żeby zabezpieczyć dół piekarnika, najlepiej folia aluminiową. Po godzinie w temperaturze około 180 stopni Celsjusza wyłącz piekarnik i pozwól patelni żeliwnej ochłonąć. Po takim zabiegu schowaj ją do suchego miejsca - od tej pory możesz już korzystać z patelni. Warto pamiętać, że patelnie żeliwne po skończonym gotowaniu należy opłukać wodą, ale bez użycia płynu! To, co na niej zostało, ?zdrapujemy? solą, wycieramy i natłuszczamy przed odłożeniem do szafki.