W ostatnich latach dokonał się niesamowity postęp w dziedzinie materiałów, z których wykonywane są rowerowe ramy. Niestety, nie można tego samego powiedzieć o ewolucji ich kształtu, która właściwie zatrzymała się już dawno na klasycznych "złączonych trójkątach". Pewien Kanadyjczyk postanowił jednak ten stan rzeczy zmienić.

Rowerowy namiot

??Lou Tortola to kolarz, który dość miał wysłuchiwania narzekań swoich kolegów amatorów na bóle we "wiadomych miejscach", spowodowane sztywną konstrukcją roweru. Zaczął kombinować i wpadł na genialny w swej prostocie pomysł zastąpienia tylnego trójkąta kołem (RoundTail).

Rowerowy Monster Truck

Nie trzeba być fizykiem, by zauważyć, że okrągły kształt przedmiotu gwarantuje efektywniejszą absorpcję drgań niż jakiekolwiek inny. Mając w głowie to proste założenie Lou Tortola wraz ze znajomym mechanikiem rowerowym  Paulem Tylorem, skonstruowali widoczny na zdjęciach prototyp.

Rower-scyzoryk

Wyniki jakie osiągnął on podczas testów w laboratoriach Colorado Microbac przerosły najśmielsze oczekiwania konstruktorów. Okazało się że, pionowa elastyczność ich ramy jest  10-razy większa od tradycyjnej, a absorpcja drgań blisko 6-razy płynniejsza.

Rower złodziejoodporny

Żeby nie było zbyt pięknie, musimy jednak nadmienić, że dla zawodowych kolarzy rama raczej się nie nada, gdyż większa pionowa elastyczność oznacza jednocześnie mniejszą efektywność pedałowania. Jednak dla wszystkich osób traktujących kolarstwo czysto rekreacyjnie wynalazek ten może okazać się przełomem. Niestety jego przyszłość jest na razie mglista.

źródło: gizmag