Tenisówki to jeden z najpopularniejszych rodzajów obuwia sportowego. Pojawienie się ich na początku XX wieku całkowicie zrewolucjonizowało rynek butów sportowych. Jaki rodzaj tenisówek jest ponadczasowy? Czym takie buty charakteryzowały się w przeszłości i jak się zmieniały?

Trampki – buty z dawnych lat, które nie tracą na popularności

Popularne tenisówki Converse to obuwie, które nie zmienia swojego kształtu od 1908 roku. Początkowo trampki All Stars przeznaczone były jedynie dla koszykarzy, później stały się treningowym obuwiem amerykańskiej armii, by dopiero na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych trafić na stopy zbuntowanych nastolatków. Przez wszystkie te lata klasyczne trampki wykonywane były z dobrej jakości gumy oraz mocnego płóciennego materiału, który pozwala stopie oddychać. Ich budowa oraz uniwersalny design z łatwością dopasowywały się do różnego rodzaju ubrań. W przeszłości obuwie postrzegano raczej w kategoriach sportowych, dziś trampki mogą stać się doskonałym uzupełnieniem stroju codziennego, a nawet i eleganckiego. Ich zaletą jest duża, wygodna oraz bezpieczna podeszwa, która nie brudzi podłoża oraz chroni przed niekontrolowanym poślizgiem. 

Klasyczne tenisówki z dawnych lat

Dawne tenisówki były obuwiem przeznaczonym jedynie do uprawiania sportu. Już ich sama nazwa wskazuje, że pierwotnie były to głównie buty do gry w tenisa. W Polsce na tenisówki mówiło się również „pepegi”, nawiązując do ich producenta, jakim był Polski Przemysł Gumowy, jednak nie były one zbyt często spotykane na ulicach. Codzienne, nawet mniej oficjalne stylizacje nie dopuszczały wykorzystywania tenisówek, gdyż gumowa podeszwa oraz płócienny materiał uznawane były za nietrwałe, a noszone długo obuwie ulegało szybkiemu zniszczeniu. 

Tenisówki współcześnie

Dzisiejsze tenisówki częściej nazywane są sneakersami. W dzisiejszych czasach rynek przepełniony jest obuwiem o różnym wyglądzie, które przede wszystkim stanowi modne uzupełnienie streetwearowych stylizacji. Sneakersy noszone są zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn bez względu na ich wiek. Trudno również o spójną definicję ich wyglądu. Niektóre z nich wykonane są z materiałów syntetycznych, inne z materiałowych, a jeszcze inne ze skóry. Dzisiejsze tenisówki dostępne są z wysokimi oraz niskimi cholewkami, w bardzo szerokim przedziale cenowym: od kilkunastu złotych, po kilka tysięcy za parę zaprojektowaną przez znanego projektanta.