Piosenkarka Nelly Furtado namawiała, by w sobotę o godz. 20 zgasić światło. Po co? By dać sygnał politykom, iż powinni walczyć z globalnym ociepleniem Co prawda wczoraj artystka przemawiała z ekranu, ale 11 lipca będzie mówić i - oczywiście śpiewać - na żywo. Koncert Nelly Furtado na poznańskiej Malcie uświetni Rok Klimatu i Środowiska. W końcu los Ziemi leży piosenkarce na sercu, bo włączyła się w światową akcję Earth Hour, którą prowadzi organizacja ekologiczna WWF. - Wyłącz światło! - apelowała Furtado. - Wyłącz światło - powtarzał Wojciech Stępniewski z WWF oraz prezydent Poznania Ryszard Grobelny. Ale tylko w sobotę, na godzinę. Choć jeśli chcesz, możesz robić to częściej.

nellyfurtado_ice_forweb.jpg

W Poznaniu o godz. 20 w mroku pogrąży się most św. Rocha, most Cybiński, katedra, Urząd Miasta na pl. Kolegiackim, fara, ratusz, hotel Bazar, Biblioteka Raczyńskich, Teatr Wielki, CK Zamek i Teatr Nowy. W Warszawie zgasną światła Pałacu Kultury i Nauki, Pałacu Prezydenckiego, iluminacje kościołów i mostów. - To gest symboliczny. Chcemy dać sygnał politykom, że powinni bardziej efektywnie walczyć z globalnym ociepleniem - wyjaśniał Stępniewski, który podkreślał, że gdy dwa lata temu zaczął pracować w WWF, stężenie dwutlenku węgla w atmosferze wynosiło 370 ppm (ppm - części na milion), dziś wzrosło do 385 ppm.

poznan-2008.jpg

Ekolodzy podkreślają, że nadmierna emisja gazów cieplarnianych (np. dwutlenku węgla) to główna przyczyna ocieplania się klimatu. A dwutlenek węgla wytwarzany jest głównie podczas produkcji energii. Wyłączenie na godzinę iluminacji znanych budynków (na świecie m.in. opery w Sydney, Sears Tower w Chicago, mostu Golden Gate w San Francisco) niewiele tu zmieni, ale ma przede wszystkim zwrócić uwagę na to, jak ważne jest oszczędzanie energii. Prezydent Grobelny przyznał, że w tym temacie nie może świecić przykładem. - Co prawda telewizor włączam tylko wtedy, gdy chcę coś obejrzeć, ale już radio gra u nas non stop. Nie mam nawyku wyłączania urządzeń, by nie pozostawały w stanie czuwania. Łapię się na tym, że zostawiam w gniazdku ładowarkę, nawet gdy już naładowałem telefon - mówił. Jednak solennie obiecał, że gdy w sobotę wieczorem będzie w domu, to przyłączy się do akcji i światło wyłączy. Stępniewski namawia wszystkich mieszkańców Wielkopolski i Polski, by w sobotę o 20 wyłączyli światło. I by do serca wzięli sobie zasady oszczędzania energii. Poradnik, jak to robić, można znaleźć na stronie: www.wwf.pl. Jedyny taki koncert Nelly Furtado da koncert 11 lipca o godz. 20 na Malcie. To pierwszy i jedyny występ piosenkarki w Polsce. Bilety w cenach 65 i 95 zł będzie można kupować od 7 kwietnia. Ok. 5 zł z ceny biletu zostanie przeznaczone na cel związany z ograniczeniem zużycia energii. źródło: Gazeta Wyborcza