Dzieci w coraz młodszym wieku zaczynają uczyć się języka angielskiego. W przedszkolu, a często już w żłobku poznają pierwsze angielskie słówka i konstrukcje, natomiast w szkole uczą się także gramatyki. Niestety, nauka języka nie może, a nawet nie powinna opierać się wyłącznie na lekcjach z nauczycielem. Bardzo ważna jest również samodzielna praca dziecka. Podpowiadamy, jak zachęcić je do nauki języka angielskiego.

Dobry przykład

Każde dziecko bierze przykład ze swoich rodziców, dlatego to właśnie oni swoją postawą powinni zachęcać maluchy do nauki. Nie jest to łatwe zadanie - nauka języka angielskiego wymaga poświęcenia dużej ilości czasu i sporego nakładu pracy ze strony ucznia. Dlatego też możemy spróbować wspólnej nauki z dzieckiem, tak aby czuło ono motywacje. Dobrze jest również wyjaśnić maluchowi, po co uczymy się języków obcych. Nie warto jednak przytaczać argumentów mówiących o tym, że ze znajomością języka o wiele łatwiej jest otrzymać dobrą pracę - dla dziecka w wieku przedszkolnym, a nawet wczesnoszkolnym to jeszcze abstrakcja. O wiele lepiej jest powiedzieć dziecku, że podczas wyjazdu na wakacje poza granice kraju będzie mogło samodzielnie porozmawiać na przykład w sklepie lub, że nauka języków obcych pozwoli mu obejrzeć ciekawy film bez napisów. Możemy również pokazywać dziecku, że sporo książek oraz filmów wydawanych jest właśnie w języku angielskim i choć są one tłumaczone, ich całkowity sens i przesłanie oddaje jedynie oryginał.

Odpowiednie materiały

Nauka języka angielskiego powinna być dla dziecka przyjemnością, a nie przykrą koniecznością. O ile nauczyciel w szkole musi zrealizować materiał, o tyle rodzic w domu może podjąć działania, które zachęcą dziecko do nauki języka angielskiego. Warto zrezygnować na tym etapie z podręczników na rzecz ciekawych książek - na przykład bajek lub prostych opowiadań - tak aby dziecko miało dostęp do innych materiałów, niż w szkole. Dodatkowo dobrze jest jak najczęściej puszczać dziecku piosenki w języku obcym czy krótkie filmiki po angielsku. Po ich obejrzeniu należy zapytać dziecko, co zrozumiało z bajki i jakich słówek nie zrozumiało. W internecie dostępnych jest także wiele ciekawych gier i zabaw, a także testów, które również służą do nauki języka angielskiego poprzez zabawę. Trzeba bowiem zdać sobie sprawę, że tego właśnie potrzebują dzieci - zabawy, a nie przesiadywania nad książkami. Jeżeli to możliwe, dobrze jest także zabrać dziecko na zagraniczne wakacje i jak najczęściej zachęcać je, aby wykorzystywało nabytą już wiedzę w praktyce. Możemy również zapisać dziecko na zajęcia dodatkowe z języka angielskiego, na przykład oparte na konwersacjach. Maluch musi bowiem czuć, że nauka języka angielskiego ma jakiś cel i może być przyjemnością, a nie żmudnym obowiązkiem, który dodatkowo wykonywany jest bez określonej przyczyny. W zachęcaniu dzieci ogromną rolę odgrywają właśnie rodzice, którzy swoją postawą i podejściem powinni jak najczęściej podkreślać korzyści płynące z nauki języka angielskiego.