W 2009 roku nikt jeszcze nie spodziewał się, że projekt zdecentralizowanej sieci pieniężnej pomysłu Satoshi Nakamoto opartej o nieznaną wtedy nikomu technologię blockchain stanie się rewolucją w świecie finansów, a nieznany do dzisiaj twórca rozpocznie pewnego rodzaju rewolucję ekonomiczną i na zawsze zmieni postrzeganie współczesnych płatności. Warto przyjrzeć się zatem największym, funkcjonującym obecnie giełdą bitcoinowym i zobaczyć jakie funkcje oferują swoim użytkownikom.

Giełda giełdzie nierówna

Ze względu na ogromny poziom anonimowości, zapewniany przez bitcoina; na przestrzeni lat od początku funkcjonowania kryptowalut zdarzały się giełdy, które często okradały po jakimś czasie użytkowników inwestujących na nich. Nie pomagał też fakt rozporządzeń prawnych w krajach na całym świecie, który utrudniał użytkowanie pieniędzmi ze względu na niepewność podatkową, jak i legalność całego przedsięwzięcia.

Na szczęście w końcu udało się znormalizować większość przepisów i dzisiaj korzystanie z kryptowalut jest o wiele łatwiejsze niż kilka lat temu. Funkcjonujące giełdy zapewniają coraz bardziej profesjonalne usługi, a użytkownicy wciąż wybijają wyżej aktualną cenę, za jedną wirtualną monetę.

Największe światowe giełdy według wolumenu

Najprostszym sposobem do określenia, jakie giełdy są aktualnie największymi, będzie wzięcie pod uwagę ich całkowitego wolumenu, względem wszystkich transakcji, jakie dokonywane są przez osoby na markecie. Dzięki temu dosyć łatwo niemalże od razu stwierdzić, kogo umieścić najwyżej w hierarchii.

1 – Binance – Obecna wartość – 12 miliardów dolarów

Absolutny gigant, który wielkością przerasta obecnie wszystkie pozostałe największe giełdy bitcioinowe, pod względem codziennych obrotów. Giełda Binance została założona przez chińskich współpracowników Changpenga Zhao i Yi He, której oficjalne otwarcie nastąpiło we wrześniu 2017 roku.

Giełda oferuje użytkownikom wsparcie przez siedem dni w tygodniu 24 godziny na dobę. Posiada także pełnoprawny interfejs w języku polskim. Według oficjalnych danych giełda podaje, iż na sekundę przeprowadza się w niej około miliona transakcji.

2 – Huobi – Obecna Wartość – 5 miliardów dolarów

Kolejna chińska giełda założona w roku 2013 w Singapurze. Strona platformy słynie z wyjątkowo szczegółowej rejestracji przed uzyskaniem dostępu do platformy, wymagając bardzo osobistych danych potwierdzających tożsamość użytkownika.

Mimo wszystko, systemy prowadzenia giełdy są wyjątkowo ścisłe, gdyż tej jeszcze nigdy udało się nie paść żadnemu atakowi hakerskiemu. Można ją uznać za najlepszą, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo swoich pieniędzy, jednakże użytkownicy przypłacają to utratą jakiejkolwiek anonimowości.

3 – Cinbaise Pro – Obecna wartość – 2,5 miliarda dolarów

Znacznie mniej od swojego poprzednika posiada kolejna pod względem wartości obrotu giełda ze Stanów Zjednoczonych, założona przez Freda Ehrsama i Beiana Armstronga. Jej staż rynkowy jest wyjątkowo długi, ponieważ liczy już 8 lat od początku jej istnienia w roku 2012.

Giełda oferuje użytkownikom, chociażby atrakcyjny system poleceń, który przyznaje określoną ilość bitcoinów za zarejestrowanie się ze specjalnie wygenerowanego linku.

4 – OKEx - Obecna wartość – 2 miliardy dolarów

Przedostatnia już w zestawieniu giełda założona na Seszelach w roku 2014. Giełda w swojej ofercie może wyróżnić się, chociażby dostępem do traidingu z dźwignią finansową, która pozwala zwiększyć przychody dla bardziej doświadczonych inwestorów.

5 – Kraken – Obecna wartość – 1 miliard dolarów

Nieco mniej obrotu, jednakże wciąż blisko swojego konkurenta posiada kolejna giełda z Ameryki. Platforma jest obecnie najstarsza z wymienionych wcześniej światowych giełd bitcoinowych, ponieważ jej data założenia ma miejsce gdzieś w połowie roku 2011.

Kraken słynie ze swojej rozbudowanej oferty nawet bardzo egzotycznych kryptowalut inspirowanych bitcoinem. Obsługa może być znajoma dla wielu korzystających, ponieważ integracja wykresów pochodzi z platformy TradingView. Ponadto jest wykorzystywany jako źródło aktualnych kursów walut dla popularnej witryny internetowej Bloomberg.

Obrtoty wolumenów największy giełd bitcoinowych ciągle się zmieniają. Nie wiadomo kto za być może nawet kilka kolejnych miesięcy będzie zajmował obecne miejsca (być może będzie to nawet polska giełda bitcoin, wbrew pozorom giełdy z naszego kraju również mają wysokie przychody). Rynek jest ciągle bardzo dynamiczny, a także niepewny i czeka go pewnie jeszcze wiele rewolucji przed większą stabilizacją.