Najważniejsze kryteria wyboru wózka spacerowego

Kiedy niemowlę zaczyna siadać, pragnie obserwować świat z pozycji pionowej. Dla rodzica jest to sygnał, że wózek gondolowy trzeba zamienić na spacerówkę. W sklepach z artykułami dziecięcymi znaleźć można wiele różnorodnych wózków, dlatego wybór idealnego modelu nie jest zadaniem łatwym.

Wygląd i konstrukcja

wózek spacerowyWiększość osób zwraca szczególną uwagę na wygląd zewnętrzny. W modzie są obecnie produkty charakteryzujące się nowoczesnym, designerskim kształtem. Oczywiście poza walorami zewnętrznymi istotne znaczenie ma także szerokość siedziska, ciężar spacerówki, a także sposób jej składania. Najlepsze produkty mają odpowiednio wyprofilowane siedzisko z podnoszonym podnóżkiem. Lekka konstrukcja oraz łatwy mechanizm składania pozwalają na szybkie i bezproblemowe umieszczenie wózka w bagażniku samochodu.

Wyposażenie obowiązkowe

Bez względu na cenę, każdy wózek spacerowy powinien być wyposażony w kilka istotnych elementów. Obowiązkowym elementem wyposażenia jest m.in. rozkładane siedzisko, z którego korzysta się, gdy maluch zaśnie w trakcie spaceru. Niezwykle ważny element wyposażenia stanowi także duża rozkładana buda, która chroni dziecko przed wiatrem lub palącym słońcem. Najlepiej, gdyby w jej górnej części umieszczone były otwory wentylacyjne. Wózek spacerowy dla malucha musi być również wyposażony w pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa, zabezpieczające dziecko przed wypadnięciem. Istotny wpływ na komfort jazdy i łatwość prowadzenia mają koła. Najlepiej, gdyby były stosunkowo duże i pompowane. Przednie koła powinny mieć system blokady, przydający się szczególnie podczas jazdy na nierównym terenie. W każdym wózku musi znaleźć się także skuteczny hamulec.

Akcesoria dodatkowe

Nowoczesny wózek spacerowy może być także wyposażony w kilka dodatkowych akcesoriów. Do tych najbardziej praktycznych należy kosz na zakupy, a także torba zawieszana na rączce wózka. Warto wiedzieć, że niektórzy producenci spacerówek zabraniają wieszania jakichkolwiek toreb na rączce wózka. Lepiej więc zdecydować się na zakup modelu, w którym takiego zakazu nie ma. Na komfort prowadzenia wózka w dużym stopniu wpływa długość rączki. Jeżeli rodzice znacząco różnią się wzrostem, najlepiej wybrać wózek spacerowy, zwany inaczej spacerówka, z możliwością regulacji długości rączki. Dzięki temu każdy z nich będzie mógł dopasować ją do własnego wzrostu. Wśród dodatkowych akcesoriów stanowiących element wyposażenia spacerówek znajdują się również moskitiery oraz osłony przeciwdeszczowe. Niektóre modele posiadają dodatkowo praktyczne schowki na telefony lub inne drobiazgi, a także uchwyty na napoje. Warto zwrócić uwagę na te drobne udogodnienia, ponieważ mogą okazać się bardzo przydatne podczas spacerów z dzieckiem.