Monitor terenowy (czasem nazywany również "monitorem polowym" lub po porstu "ekranem zewnętrznym") to szalenie przydatny dodatek do kamer oraz aparatów fotograficznych. Urządzenia te przeznaczone są dla tych, którym nie wystarczają ekrany wbudowane w kamery czy aparaty. Nic dziwnego - ekrany te są często po prostu zbyt małe, aby dostrzec na nich wszystkie szczegóły zdjęcia, a kiedy w rachubę wchodzi dodatkowo "zoom" i strzelanie fotek mrówkom pomykającym pomiędzy źdźbłami trawy, to wtedy ekrany fabryczne po prostu wysiadają. W takich przypadkach monitor zewnętrzny dobrej marki, takiej jak na przykład monitor lilliput, staje się dodatkiem wręcz niezbędnym.

Jednak nie tylko filmowcy i fotografowie korzystają z tego typu sprzętu i nie tylko na dworze. Ekrany zewnętrzne, dostępne na: https://www.bemixmedia.pl/lilliput-cat-1268 można podłączyć właściwie do wszystkiego, co jest w stanie generować obraz. Monitor lilliput może posłużyć do rozbudowy wideofonu i umożliwienie nam odbieranie obrazu lepszej jakości. Monitor można podłączyć do smartfona, by wygodniej oglądać filmy albo do zestawu GPS, by poprawić widoczność.

Jak kupić?

Monitor LilliputPodczas gdy wiele osób zaczyna od szukania monitora w określonym przedziale cenowym, najlepiej obrać nieco inne podejście. Należy określić, które funkcje monitora są nam potrzebne i w jakich sytuacjach ma nam służyć to urządzenie. Dopiero wtedy mozna wziąć pod uwagę cenę. Pomożo to nam lepiej zrozumieć ten sprzęt, ile kosztują poszczególne jego funkcje i w jakim przedziale cenowym należy się poruszać. Przemyślenie zakupu w ten sposób sprawi, że kupiony ekran posłuży nam o wiele dłużej niż taki, który kupimy kierując się wyłącznie jego niską ceną. Dokładnie przemyślany zakup monitora lilliput jest na dłuższą metę o wiele lepszą inwestycją niż wyrzucenie pieniędzy na niskiej jakości urządzenie, które nie spełni wszystkich naszych oczekiwań i dodatkowo za pół roku się zepsuje albo zacznie wyświetlać martwe piksele.

Oprócz "zwyczajnych" monitorów, na rynku dostępne są również modele z funkcją rejestracji. Zaletą kombinacji monitor / rejestrator jest to, że pozwala ona na tworzenie wysokiej jakości nagrania, których wewnętrzny rejestrator aparatu może nie być w stanie dopasować. Jest to również pewność, że otrzymamy ten sam plik nagrania bez względu na to, z jakiej kamery korzystamy, a to może się opłacić, gdy ekran jest elementem wyposażenia w pokoju do edycji.

Podsumowanie

Tak jak to było już powiedziane, dobrze wybrany monitor zewnętrzny posłuży nam na długie lata. Nie oznacza to jednak, że nie należy się z tym sprzętem obchodzić delikatnie - zwłaszcza, jeżeli jest to wersja z ekranem dotykowym.