Kozie mleko to produkt, który wzbudza wiele kontrowersji i dzieli ludzi na dwie grupy. Napój ten zawiera wiele pozytywnych właściwości, jednak nieodpowiednio podawany może wywołać różnorakie powikłania i zaburzenia pracy organizmu. Jest ono podobne do mleka kobiety i może być alternatywą podczas odstawienia dziecka od piersi. Jakie właściwości posiada mleko kozie? Jak go podawać? Czy zalecane jest ono niemowlakom?

Właściwości koziego mleka

Mleko od kozy to produkt, który posiada więcej właściwości niż popularne mleko krowie. Zastąpienie nim powszechnego pokarmu jest korzystną zamianą, jednak należy zwrócić uwagę na jego skład, metodę podawania i wiek osoby spożywającej - w szczególnośći gdy jest to mleko kozie dla niemowląt.

Do głównych właściwości mleka koziego należą:

  • wysoka energetyczność,
  • niealergizujące białko wchodzące w skład mleka,
  • korzystniejszy i zdrowszy tłuszcz, niż ten występujący w mleku od krowy,
  • wysokie stężenie witaminy C i niacyny,
  • źródło potasu, wapnia, fosforu,
  • czystość mleka, ograniczona ilość pestycydów i metali ciężkich, itp.

Jak i kiedy podawać mleko od kozy?

Mleko kozie mleko kozie dla niemowlątmoże być podawane zarówno dzieciom, jak i osobom dorosłym. Spożywanie go może przynieść wiele pozytywnych efektów, a także być środkiem prozdrowotnym. Należy jednak pamiętać, iż mleko kozie dla niemowląt powinno być odpowiednio podawane, a także stosowane z umiarem.

Jak postępować z mlekiem od kozy w przypadku podawania go niemowlakom?

Spożywanie tego rodzaju mleka przez nowo narodzone dzieci może być niebezpieczne i spowodować wiele zaburzeń. Jest ono dobrą alternatywą dla mleka kobiety, jednak należy dostosować się do kilku zasada, które zminimalizują ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. Mleko kozie dla niemowląt podawane zbyt często lub w wysokim stężeniu, może doprowadzić do zaburzeń związanych z układem moczowym. Zawarte w produkcie białko może uszkodzić jeszcze nie do końca rozwinięte nerki oraz negatywnie wpływać na cały organizm z powodu wysokiej ilości soli mineralnych.

Bezpiecznym i dobrym rozwiązaniem jest podawanie takiego mleka maluchom, które przekroczyły pierwszy rok życia. Niemowlaki, które żywione są mlekiem kozim, powinny przyjmować pokarm w firmie rozcieńczonej.

Należy również uważać, podczas próby podawania go alergikom. Skutki uboczne przyjmowania tego rodzaju pokarmu zależne są od rodzaju alergii i organizmu dziecka. Rodzice dzieci, które spożywają mleko kozie powinni stale obserwować swoje pociechy, jak również przeprowadzać badania laboratoryjne, które wyklucza negatywne działanie pokarmu na niemowlaka.