Oto doskonały przykład wzajemnego przenikania się nauk, czyli jak socjologia oddziałuje na technologię. Jak wiadomo trwa proces demograficznego zastoju. Wiele par nie decyduje się na dzieci, a jak już to najpopularniejszy jest model 2+1. Poza tym coraz modniejsze staje się życie singla. A mniejsze rodziny to mniej zmywania. Tą na pozór prozaiczną zależność postanowił wykorzystać projektant Robert Lange i we współpracy z niemiecką firma Bosch stworzył koncept Instant Dishwasher.

Zmywarka Gota

Ta mini zmywarka przeznaczona jest właśnie dla małych gospodarstw domowych. Zaprojektowano ją tak, aby pomieściła naczynia z jednego posiłku i błyskawicznie je zmywała. Maszyna umieszczona jest bezpośrednio przy zlewie, w blacie szafki, co czyni ją niezwykle estetyczną i pozwala zaoszczędzić miejsce w kuchni, i uniknąć kłucia ścian w celu podłączenia urządzenia. Aby pozmywać po obiedzie wystarczy umieścić naczynia na specjalnej półeczce (która zjeżdża następnie w głąb zmywarki) i wcisnąć przycisk startowy. Specjalny wskaźnik poinformuje nas zaś ile jeszcze czasu pozostało do końca zmywania.

Eko-kuchnia Philipsa

Dzięki takiemu podejściu do instytucji zmywarki wytrącony został ostatni argument jej przeciwników - "po co mi zmywarka na dwie osoby". A pamiętajmy, że korzystanie z tej maszyny to nie tylko oszczędność dłoni, czasu i pieniędzy, ale też mniejsze zużycie wody, co w dzisiejszych czasach ma kolosalne znaczenie.

Inteligentna lodówka

źródło: yankodesign