Czasami trudno namówić dzieci do nauki, a jeszcze trudniej zachęcić nastolatka. Samo mówienie o tym, że "nauka jest kluczem do przyszłości" może być jeszcze niezrozumiałe. Dlatego przestawimy Wam dzisiaj powody dla, których warto uczyć się przedmiotów ścisłych. Ten tekst dedykujemy też licealistom, których zachęcamy do nauki chemii, tym bardziej że w podręczniku "To jest chemia. Zakres podstawowy" i "To jest chemia. Zakres rozszerzony" materiał przedstawiony jest w sposób bardzo ciekawy i w pełni rozumiały, a zdawanie chemii na maturze jest obowiązkowe, jeżeli interesują was kierunki medyczne, bądź też biotechnologiczne.

Dlaczego warto uczyć się matematyki?

Matematyka to królowa nauk, tak się przyjęło, ale też przedmiot przez wielu uczniów bardzo nielubiany. Choć można matematyki nie lubić to jednak trzeba ją umieć wszak przydaje się ona w codziennym życiu. Wystarczy tylko wspomnieć o liczeniu. Jeżeli umiecie dodawać, odejmować to nikt nie oszuka was podczas zakupów. Możecie też przeliczyć ile dany towar kosztuje, jeżeli podana jest cena za kg, a na opakowaniu jest tylko waga. Matematyka przyda się również, gdy chcecie przeprowadzić remont, anie wiecie, ile danego materiału należy kupić. Owszem możecie poprosić sprzedawcę, ale niektóre usługi są dodatkowo płatne, a gorzej jeżeli to właśnie Wy będziecie sprzedawcami i klienci poproszą was o takie obliczenia. Wtedy możecie mieć problem i to naprawdę spory problem.

Dlaczego warto uczyć się chemii?

Chemia ma naprawdę szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach, począwszy od medycyny, aż na kosmetologii kończąc. O ile znajomość składu lekarstw na co dzień nie jest wam potrzeba, tak robiąc zakupy należy czytać etykiety. I wtedy pojawia się problem, a mianowicie co oznaczają azotany III potasu, czyli E249, które znajdują się w niektórych wędlinach, a co azotany III sodu E250, czy też azotany V sodu E251 , które są w serach topionych? No właśnie dlatego należy uważać na chemii, a podręcznik To jest chemia. Zakres podstawowy z NowaEra.pl mieć w małym palcu. Dzięki wiedzy z tego przedmiotu będziecie wiedzieć, ze owe azotany są rakotwórcze i absolutnie nie należy kupować produktów, które je mają w składzie. Ponadto znajomość zasad chemii pozwoli wam wykonać samodzielnie niektóre kosmetyki, które będą nie tylko naturalne, ale też zupełnie zdrowe. Nadal trzeba was przekonywać, że trzeba uczyć się chemii?

Dlaczego warto uczyć się biologii?

Dla niektórych nauka biologii jest przyjemnością, a dla innych nie. Niezależnie, do której grupy należycie, to uczyć biologi się warto, bo w innym przypadku nie będzie znali podstawowych zasad fizjologii organizmu. Nie będziecie również wiedzieć skąd biorą się zakwasy i jak sobie z nimi radzić, a co gorsza nie będziecie znali zasad dobrego odżywiania, czy też zapotrzebowania organizmu na poszczególne składniki odżywcze. Warto choćby wspomnieć, że dorosły człowiek powinien wypijać dziennie około 1,5 litra wody niegazowanej. Tak, to właśnie właśnie informacje, których nauczysz się na tym przedmiocie.

Dlaczego warto uczyć się fizyki?

Ostatni przedmiot, czyli fizykę zostawiliśmy na koniec, bo jest to przedmiot jeszcze bardziej nielubiany niż matematyka. Choć warto wiedzieć, że fizyka jest naprawdę ciekawa, wiedza musi być tylko odpowiednio przekazywana, gdzie nacisk kładziony jest nie tylko na naukę na pamięć, ale również zdobywanie wiedzy poprzez doświadczenia. Fizyka ma bardzo szerokie zastosowanie w życiu codziennym. Lubicie roller coastery, ale pewnie większość z was zastanawia się, jak one działają, że wagoniki jadą po cienkich torach i nie spadają. No właśnie tutaj kłaniają się zasady fizyki. Wiele osób ponadto boi się zapiąć w pasy, uważając, że te mechaniczne mogą się odpiąć, zatem wolą klasyczne (i niebezpieczne pasy). Nic bardziej mylnego, ale tu znowu kłania się wiedza z fizyki. Uczyć ścisłych przedmiotów się trzeba, ale również warto. Wszak wiedza zdobyta na nich jest niezbędna w codziennym życiu. Pamiętajcie oczywiście, że należy uczyć się na zrozumienie, a nie kierować się zasadą "zakuć, zdać, zapomnieć", bo uczycie się nie tylko dla stopni, ale również wiedza ma znaczący wpływ na Waszą przyszłość.