Łyżwiarstwo figurowe różni się znacznie od dyscyplin pokrewnych, czyli hokeja na lodzie oraz łyżwiarstwa szybkiego. Każdy z tych typów odznacza się nastawianiem na inny cel, specyfiką rywalizacji, jak również sprzętem, który się doń wykorzystuje. Łyżwy figurowe muszą być lekkie i zgrabne tak, by umożliwiać zawodnikom swobodne ruchy, jak również dawać gwarancje pewnego lądowania. Podobnie, jak w każdym sporcie profesjonalne sprzęt będzie się różnił od tego stosowanego przez osoby początkujące. To właśnie dlatego do procesu zakupowego należy podejść z wyjątkową powagą.

Jak kupić dobre łyżwy?

Kupując łyżwy figurowe, trzeba określić swój poziom zaawansowania. Jeżeli będą to nasze pierwsze łyżwy i nigdy wcześniej nie mieliśmy okazji jeździć po lodzie, dobrze wybrać podstawowy sprzęt, żeby w ogóle sprawdzić, czy załapiemy tego ?bakcyla? i czy nasz zapał nie ostygnie wraz z pierwszym spotkaniem z chłodną taflą. Warto pamiętać, że profesjonalne łyżwy figurowe od tych dla początkujących będzie odróżniać również cena, dlatego jeżeli pragniemy zakupić lepszy sprzęt, trzeba przyszykować się na większy wydatek. Inne wytyczne związane są już tylko i wyłącznie ze specyfikacją techniczną oraz własnymi preferencjami kupującego. Oczywiście w przypadku łyżew figurowych kolor ma znacznie, ale dużo lepiej skupić się na parametrach związanych z twardością buta, długością wkładki, czy szerokością poszczególnych elementów.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Łyżwiarstwo figurowe to sport, w którym szczególnie warto zadbać o bezpieczeństwo zawodników. Liczne, miejscami bardzo skomplikowane ewolucje, to bardzo ciężka próba dla stawów zawodników. To właśnie dlatego podczas kupowania łyżew figurowych warto szczególną uwagę skupić na dopasowaniu sprzętu względem nogi. Buty nie mogą być ani zbyt luźne ani zbyt ciasne. Zawodnik po założeniu powinien czuć, że przedłużenie jego nogi. Tylko wtedy uda się mieć pełną kontrolę nad wszystkimi wykonywanymi ewolucjami. łyżwy figuroweJeżeli już uda nam się dobrać odpowiednie łyżwy figurowe, pozostało tylko udać się na pobliskie lodowisko i rozpocząć naukę i regularne ćwiczenia. Warto również zwrócić uwagę na to, gdzie będzie praktykować. Odkryte lodowiska, które powstały ?domowymi? sposobami, bardzo często będą nierówne. Łyżwiarstwo figurowe to sport, który wymaga od użytkownika precyzji, a tę można zdobyć tylko i wyłącznie na idealnie gładkiej tafli. To właśnie dlatego lepiej wybrać profesjonalnie lodowiska, które zapewnią nam perfekcyjne warunki do uprawiania tego sportu.