Ingo Maurer to bardzo ekscentryczny projektant, który ponad wszystko umiłował sobie prostotę i minimalizm. Jego ulubionym przedmiotem użytkowym od zawsze była żarówka, dlatego też jego projekty lamp mają właśnie taki kształt. Projektant uważa, że szkoda tak doskonałą formę ukrywać pod kloszem. Jego podejście przyniosło mu uznanie, zaś projekt o nazwie ?Bulb? (z ang. Żarówka) włączono do kolekcji MoMA czyli Museum of Modern Art w Nowym Jorku.

 

Jednym z najciekawszych projektów jest ?Zettel'z? z 1997 roku. Lampa ma formę żyrandola stworzonego z dziesiątek karteczek z japońskiego papieru. Oryginalna wersja lampy ?Zettel'z 5? ma 120-centymetrową średnicę, jest zbudowana z żaroodpornego szklanego cylindra i stalowego szkieletu. Do konstrukcji przytwierdzone są różnej długości druciki, do których z kolei przypięte są klipsami niewielkie karteczki.

 

W sumie jest aż 80 karteczek, z czego połowa jest zadrukowana wierszami i rysunkami, drugą połowę natomiast możemy dowolnie modyfikować, zapisywać, zadrukować zdjęciami itp. Jeśli rysunki lub zapiski się nam znudzą, po prostu kupujemy nowy komplet karteczek za kilka złotych i tworzymy lampę od nowa. Genialny i zarazem niezwykle prosty pomysł. Niestety cena lampy nie jest już tak zachwycająca ? przeszło 1500 euro to dość trudna do przełknięcia kwota.

Źródło: IngoMaurer.com