Szwedzki koncern IKEA postanowił zajrzeć w przyszłość. Zlecił on firmie The Future Laboratory przeprowadzenie na terenie Londynu serii badań statystycznych mających na celu stworzenie obrazu przewidywań ludzi co do kuchni w roku 2040. Na podstawie tych badań IKEA przygotowała 3 wizje kuchni przyszłości.

Kuchnia przyszłości Elektrolux

[caption id="attachment_11520" align="aligncenter" width="590" caption="1) kuchenna uprawa 2) trójwymiarowa drukarka jedzeniowa 3) lodówka z ekranem 3D 4) kran sterowany dotykowo 5) samoczyszczące powierzchnie 6) kontroler diety 7) zdalnie sterowana kuchenka 8 ) chowana półka 9) szafka o zmiennej wysokości powieszenia 10) kontroler zużycia energii 11) jedzenie modyfikowane genetycznie 12) wysuwany blat roboczy"][/caption]

Kuchnia na metrze kwadratowym

INTUITIV

W kuchni tej oświetlenie dostosowuje się do nastroju użytkownika, a specjalne sensory potrafią wyczuć, czy nie zabalowaliśmy zbyt ostro zeszłej nocy. Kuchenny kalendarz zsynchronizowany jest z urządzeniem do aromaterapii. Lodówka proponuje nam różne opcje śniadania, oraz przygotowuje zrównoważoną dietę, bogatą we wszelkie niezbędne witaminy. Natomiast po pracowitym dniu holograficzny szef kuchni pomoże nam w przygotowaniu kolacji.

Mini zmywarka przyszłości

ELEMENTARA

Kuchenny powrót do natury. Projekt ten skupia się na oszczędności energii i ekologii. W kuchni tej swój posiłek musisz wyhodować. Plony zaś przechowywane są w specjalnie chłodzonych spiżarniach. wszystkie urządzenia zastosowane w kuchni posiadają najwyższa ocenę energooszczędności (klasa A).

Inteligentna lodówka

SKARP

Kuchnia w wersji hi-tech. Wszystko w tym projekcie dziej się po naciśnięciu odpowiedniego guzika. Do komunikacji z użytkownikiem służyć będą urządzenia podobne do iPada. Poza tym będzie można na nich zainstalować aplikacje odpowiedzialne za pomiar emisji CO2 i zużycia energii. Urządzenie reagować będzie także na polecenia głosowe. W końcu ktoś w domu do serca weźmie sobie komendę "wynieś śmieci" albo "pozmywaj". Szkoda, że dopiero w 2040.

Eko kuchnia Philips

źródło: bornrich