Internet pozwala w niemal nieograniczony sposób zdobywać wiedzę, rozwijać pasje i komunikować się między sobą. Jest również świetnym źródłem rozrywki. Nowe technologie, takie jak Internet światłowodowy, gwarantują w pełni komfortowe korzystanie z sieci, pracę i naukę zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Należy jednak mieć na uwadze wiążące się z tym zagrożenia, na które nasza pociecha może być narażona.

Zagrożenia w sieci, na które może być narażone dziecko

Łatwy dostęp do Internetu wystawia dziecko korzystające z sieci bez nadzoru na wiele niebezpieczeństw. Nietrudno bowiem znaleźć treści nieodpowiednie dla najmłodszych. Szkodliwe dla dzieci treści mogą pojawić się nawet bez intencyjnego ich szukania, np. w postaci reklam o treści erotycznej czy zaproszenia do gier hazardowych.

Kolejnym zagrożeniem, na które dziecko jest narażone w Internecie, są niebezpieczne znajomości. Nieznajomi potrafią łatwo zmanipulować dziecko, aby uzyskać dostęp do danych osobowych pociechy i jej rodziny. Podszywając się pod rówieśnika, mogą nakłonić małoletniego na spotkanie lub przesłanie zdjęć, a także udostępnić mu nieodpowiednie treści. Coraz powszechniejszy staje się również temat groomingu, który polega na uwodzeniu dziecka i nawiązaniu z nim więzi emocjonalnej, a następnie chęci popełnienia przestępstwa.

Co więcej, wchodzenie na niezweryfikowane, podejrzane strony, które są łudząco podobne do znanych dzieciom serwisów, np. stron z bajkami, może doprowadzić do pobrania na komputer szkodliwego oprogramowania lub wirusów. Mogą one monitorować aktywność na danym urządzeniu i przyczynić się do kradzieży danych poufnych, takich jak loginy i hasła.

Czym jest blokada rodzicielska?

Blokada rodzicielska chroni dziecko przed zagrażającymi mu, nieodpowiednimi treściami i widokami. Filtr blokady rodzicielskiej dokonuje analizy strony, sprawdzając poszczególne jej elementy. Nie wyświetla ich, jeśli uzna, że zawiera treści nieodpowiednie dla dzieci. Pozwala również zablokować konkretne witryny, a także strony zawierające konkretne słowa. Dzięki tej opcji rodzic ma pewność, że dziecko będzie korzystało tylko z bezpiecznych, odpowiednich dla niego stron.

W ramach blokady rodzicielskiej możliwe jest także blokowanie pobierania plików, które mogłyby zawierać niebezpieczne oprogramowanie. Rodzic może również sprawdzić, ile czasu dziecko spędza przed ekranem komputera lub telefonu. Dodatkową opcją jest utworzenie tzw. białej listy, czyli stron, z których dziecko może korzystać bez ograniczeń.

Bezpieczny Internet dla całej rodziny

Jednym z dostawców, który oferuje Internet z pakietem bezpieczeństwa i blokadą rodzicielską jest INEA. Światłowód to oferta obejmująca ultraszybkie łącze symetryczne, które zapewnia taką samą prędkość wysyłania i pobierania danych. Oprócz niezawodnego Internetu dostawca proponuje swoim użytkownikom również Pakiet Bezpieczeństwa INEA SAFE, dzięki któremu w łatwy, ale skuteczny sposób można chronić dziecko podczas korzystania z Internetu. Rodzic może wyznaczyć limit czasu, w jakim pociecha będzie mogła używać łącza. Decydując się na światłowód od INEA, można również wybrać pakiet antywirusowy, który chroni urządzenie przed szkodliwym oprogramowaniem. Pozostałe korzyści, jakie oferuje INEA światłowód- i Pakiet Bezpieczeństwa INEA SAFE, to m.in. zabezpieczenie użytkownika przed atakami hakerskimi oraz wyciekiem poufnych danych. INEA światłowód to gwarancja niezakłóconego i szybkiego łącza, które jest w pełni bezpieczne.

Materiał zewnętrzny