Czy to możliwe aby wszystkie nasze lęki zniknęły za sprawą jednej małej tabletki? Jak na na razie to tylko science fiction, ale dzięki badaniom naukowców z Weizmann Institute of Science w Rehovot w Izraelu, została otwarta furtka dla tego typu medykamentów. Grupie badaczy udało się bowiem odkryć część mózgu, z której przychodzi odwaga.

Eksperyment przeprowadzono na grupie ochotników, którzy cierpieli na ofidofobię (lęk przed wężami) i grupie zdrowych "nieustraszonych". Porównywano aktywność ich mózgów podczas wpatrywania się w pluszowego misia i węża pełznącego w ich kierunku. Odległość od tych elementów regulowana była przez samych badanych za pomocą specjalnego przycisku.

Badania wykazały w momentach szczególnej odwagi - gdy osoby posiadające lęk przed wężami przybliżały je, niezwykłą aktywność części mózgu zwanej przednią częścią kory zakrętu obręczy (pozdrowienia dla neurologów).

[caption id="attachment_10753" align="aligncenter" width="345" caption="Oto skąd pochodzi odwaga"][/caption]

Teraz, używając odpowiednich substancji chemicznych, uda się być może zwiększyć aktywność tego rejonu mózgu w stresowych momentach, co byłoby jednoznaczne z odnalezieniem lekarstwa na wszelkie fobie!

źródło: dailymail