Czy to możliwe? Czy największy wróg oka może wspomagać jego leczenie? Tak dobrze nie ma, ale za sprawą systemu AMDx już wkrótce komputer będzie w stanie diagnozować choroby oczu!

Cóż użyłem liczby mnogiej chyba nieco na wyrost, gdyż jak na razie, system, opracowany przez naukowców z Departamentu Energii Państwowych Laboratoriów w Oak Ridge, diagnozuje jedynie jedną chorobę - retinopatię cukrzycową. Od czegoś trzeba zacząć.

[caption id="attachment_9683" align="aligncenter" width="500" caption="Retinopatia to choroba siatkówki, powodująca m.in. pogorszenie ostrości widzenia"][/caption]

Glucowizzard - miniaturowa pomoc dla cukrzyków

Jak to działa? Otóż program, za pomocą kamery internetowej na bieżąco fotografuje siatkówkę oka użytkownika i porównuje zdjęcia z 20 000 innych fotografii, zamieszczonych w internetowej bazie danych. Baza zawiera zdjęcia siatkówek w różnym stadium choroby, co pozwala określić jak zaawansowana jest retinopatia danego użytkownika programu.

Prace nad optymalizacją algorytmu porównującego trwały ponad 5 lat. Obecnie system testowany jest w stanach Missisipi i Tennessee. Jak na razie nad prawidłowością jego działania czuwają lekarze, lecz gdy udowodniona zostanie jego niezawodność, serwery MEDx będą w stanie obserwować setki pacjentów w tym samym czasie. Czyżby nastał czas obalenia mitu o szkodliwości komputera?

źródło: technologyreview.com