Chłodzenie wodne kojarzy się nam najczęściej z komputerami-potworami składanymi i tuningowanymi przez graczy maniaków w celu uzyskania jak najlepszej wydajności w najnowszych grach. Tymczasem firma Astek skonstruowała peceta, który pomimo chłodzenia cieczą, nadal wygląda jak normalny "biórkowiec".

Rozwijany komputer

All-In-One PC do złudzenia przypomina iMaca, podobnie jak on posiada 24'' ekran podświetlany diodami LED, jednak podzespołów pozazdrości mu każdy użytkownik komputera Apple. Właśnie dzięki chłodzeniu wodnemu, które jest znacznie wydajniejsze od tradycyjnego, można było zamontować w komputerze procesor Intel Core i7-920 2,66 GHz i kartę graficzną GeForce GTX 280M bez ryzyka ich przegrzania w warunkach ekstremalnych.

Superkomputer badający zmiany klimatyczne

Niestety urządzenie widoczne na filmiku to dopiero prototyp i nie wiadomo kiedy ujrzymy to cacko na sklepowych półkach. Tym niemniej, technologia pozwalająca stosować chłodzenie cieczą w tak małych urządzeniach może się w przyszłości okazać rewolucyjna. Już zacieram ręce na myśl o laptopach chłodzonych w ten sposób.

źródło: dvice.com