Jeśli szukasz konstrukcji zajmującej mało miejsca, dedykowanej niewielkim klatkom schodowym, jednym z najlepszych wyborów będą schody drewniane zabiegowe – w odróżnieniu od klasycznych schodów dwubiegowych lub łamanych są one pozbawione charakterystycznego podestu (spocznika) zmieniającego kierunek biegu stopni. Być może są one nieco mniej wygodne w użytkowaniu niż schody z podestem, ale pozwalają zaoszczędzić cenną przestrzeń użytkową.

Co to są schody zabiegowe?

To specyficzne, dość skomplikowane konstrukcyjnie schody pozbawione charakterystycznych podestów. W ich miejscu pojawiają się stopnie o zmiennej szerokości, dzięki czemu cała konstrukcja drewnianych schodów zabiegowych może zajmować zdecydowanie mniej miejsca, wydaje się smuklejsza i lepiej sprawdza się w wąskich i niskich klatkach schodowych. Zastosowanie stopni o zmiennej szerokości to zabieg celowy, dzięki któremu w płynny sposób można zmienić kierunek biegu schodów. Brak klasycznego podestu sprawia, że takie schody są węższe. Zwykle instaluje się je w wąskich i dość niskich klatkach schodowych, w których zastosowanie tradycyjnego podestu jest niemożliwe lub zwyczajnie niepraktyczne. Schody drewniane zabiegowe najczęściej opierają się na centralnie instalowanym słupie, do którego mocowane są stopnie.

Schody zabiegowe czy kręte?

Jeśli ograniczona przestrzeń wyklucza możliwość zainstalowania w mieszkaniu lub domu tradycyjnych schodów z podestem, wówczas możemy wybierać pomiędzy drewnianymi schodami zabiegowymi, a ich krętym, najczęściej metalowym odpowiednikiem. Schody kręte zajmują zdecydowanie najmniej miejsca, są jednak również najbardziej niewygodne, zwłaszcza jeśli chcemy wnieść ciężki lub duży przedmiot na drugi poziom mieszkania czy domu. Schody drewniane zabiegowe są bardziej uniwersalne, wygodniejsze i bezpieczniejsze w użytkowaniu. Dużą zaletą takich schodów jest możliwość stosowania różnorodnych balustrad, co pozwala na ich łatwe dopasowanie do stylu aranżacji każdego wnętrza. O ile schody kręte zwykle spotykane są w nowoczesnych wnętrzach, w małych mieszkaniach dwupoziomowych, o tyle zabiegowe konstrukcje są bardziej uniwersalne. Pasują zarówno do minimalistycznych, jak i tradycyjnych aranżacji.

Na inwestycję w zabiegowe schody drewniane powinny zdecydować się przede wszystkim te osoby, które szukają praktycznej alternatywy dla tradycyjnych schodów z podestem, dwubiegowych lub łamanych, zajmujących zdecydowanie więcej miejsca, ale niezwykle efektownych schodów wachlarzowych lub dedykowanych nowoczesnym aranżacjom, zajmujących najmniej miejsca schodów krętych.