Gdy FIFA ogłaszała, ze MŚ w piłce nożnej 2022 zorganizowane zostaną w Katarze wiele osób nie mogło w to uwierzyć. Arabskie petropaństwo o liczbie ludności nie przekraczającej miliona pobiło w drodze po mundial takie potęgi jak Australia, USA, Korea Płd. i Japonia. Abstrahując jednak od czynników finansowych i politycznych (które z pewnością przesądziły o wygranej tej kandydatury) Katar ma jedną niezaprzeczalną wadę - klimat.

 

[caption id="attachment_13074" align="aligncenter" width="580" caption="Imponująca panorama stolicy Kataru..."][/caption]

MŚ 2010 okiem technomaniaka

Nie ulega wątpliwości, że niezależnie od poziomu sportowego mistrzostw 2022, ich atmosfera będzie bardzo gorąca. W miesiącach letnich temperatura powietrza w Katarze sięga bowiem 50 stopni C.

 

[caption id="attachment_13073" align="aligncenter" width="580" caption="... oraz reszta kraju"][/caption]

Pitch: Africa

Nic to, skoro organizatorzy obiecują klimatyzowane stadiony. O ile jednak klimatyzacja ułatwi z pewnością życie kibicom, o tyle piłkarze wciąż będą musieli biegać w pełnym słońcu. I na to jednak pomysłowi katarczycy znaleźli sposób.

Widoczny powyżej wehikuł zwany jest sztuczną chmurą. Zbudowany jest on z lekkich włókien węglowych oraz płótna napełnionego helem i napędzany czterema silnikami solarnymi. Koszt budowy jednej takiej, zdalnie sterowanej maszyny to ok. 500 000$. Kogo jak kogo, ale Katarczyków stać na taki wydatek.

źródło: bbc.co.uk