Goce- nowy europejski satelita

Rzymska bogini Juno była żoną Jowisza. Znała wszystkie jego ciemne sprawki. Aby ukryć przed światem swoje knowania, Jowisz ukrył się za chmurami . Juno jedynie potrafiła przedostać się przez gęstwinę chmur i odkryć jego prawdziwą naturę.

W ostatni piątek NASA wysłała Juno w pięcioletnią podróż w stronę Jowisza, aby kolejny raz wybadała swojego małżonka. Ma do niego dotrzeć w lipcu 2016 roku. Gazowego olbrzyma ma okrążać 33 razy na orbicie polarnej i przeprowadzać badania na temat jego pochodzenia,  struktury, atmosfery i magnetosfery.

Czy istnieją antygwiazdy?

Jowisz posiada cztery duże księżyce i plejadę mniejszych, które tworzą miniaturowy układ słoneczny. Jego skład przypomina gwiazdę i gdyby był około 80 razy bardziej masywny mógłby sam stać się gwiazdą. Scott Bolton uważa, że Jowisz jest najstarszą planetą, która w swoim wnętrzu przechowuje historię Układu Słonecznego, a więc także historię Ziemi.

Za pięć lat poznamy informacje o Jowiszu, które dostarczy nam Juno. Oby i tym razem jej się udało zajrzeć pod przysłaniające chmury gazowego giganta i odkryć jego największe tajemnice.

  źródło: gizmag